PDI traci prawa do kałasznikowa

Joanna Barańska
30-05-2006, 00:00

Znak towarowy w formie nieprecyzyjnego rysunku butelki należy unieważnić

— orzekł warszawski WSA.

Pięć lat temu firma Polish Distillers International (PDI) zarejestrowała znak towarowy przestrzenny na podstawie rysunku przedstawiającego dwa... karabiny przypominające automaty AK-47 kałasznikow. Miał to być opis butelek do wódki, konkurencyjnych wobec butelek produkowanych przez Hutę Szkła Tur.

Tur wytwarza opakowania do Red Army Vodka, drogiej rosyjskiej wódki eksportowej sprzedawanej w litrowej butelce w kształcie kałasznikowa. Adam Szyburski, właściciel Tura ów kształt opakowania zastrzegł jako wzór użytkowy. Gdy PDI zarejestrował swoją markę, Szyburski wystąpił do Urzędu Patentowego (UP) o unieważnienie jej w klasach dotyczących alkoholi i opakowań do nich. Dwa lata temu unieważnienie uzyskał.

UP zgodził się z wnioskodawcą, że ma on bardzo podobny wzór użytkowy, że PDI w chwili zgłoszenia rejestracji swojego znaku nie handlował alkoholami ani opakowaniami do nich oraz że grafika, jaką PDI przedstawił w zgłoszeniu znaku, nie jest precyzyjna ani zrozumiała. Firma PDI odwołała się od decyzji unieważniającej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie i wczoraj przegrała. Sąd stwierdził wprawdzie, że przedsiębiorca w chwili zgłoszenia czy rejestracji marki nie musi produkować ani wprowadzać do obrotu oznaczonego nią towaru. Nie można natomiast rejestrować znaku opisanego w formie niejasnej i nieprecyzyjnej, a tak się rzecz miała z marką PDI.

— Jeśli znak nie jest jasno i precyzyjnie przedstawiony, inni uczestnicy rynku nie będą mogli sprawdzić, co właściwie podlega ochronie. Znak przestrzenny powinien być przedstawiony w trzech rzutach, aby nie budził wątpliwości — wyjaśnił sędzia Andrzej Wieczorek.

Dodał, że co prawda wymóg jasności, precyzyjności i zrozumiałości wprowadza dyrektywa unijna oficjalnie przyjęta przez polskie prawo dopiero w 2002 r., czyli po rejestracji marki PDI, ale od końca 1996 r. Polska miała już obowiązek stosowania w sporach wykładni europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PDI traci prawa do kałasznikowa