PE chce szczytu w związku ze wzrostem cen ropy naftowej

Polska Agencja Prasowa SA
29-09-2005, 16:34

Eurodeputowani wezwali w czwartek Unię Europejską do zorganizowania specjalnego szczytu dużych krajów produkujących i konsumujących ropę naftową.

Eurodeputowani wezwali w czwartek Unię Europejską do zorganizowania specjalnego szczytu dużych krajów produkujących i konsumujących ropę naftową.

W specjalnej rezolucji przyjętej w czwartek  eurodeputowani, zaniepokojeni wzrostem cen ropy naftowej i jego wpływem na konkurencyjność przedsiębiorstw, zaapelowali o zainicjowanie światowego szczytu dużych producentów i konsumentów ropy naftowej.

Wezwali też do opracowania globalnej strategii  wspierania oszczędzania energii i wykorzystywania jej alternatywnych źródeł. Chcą, aby do roku 2020 UE stała się najbardziej wydajną energetycznie gospodarką świata.

Parlament wezwał Komisję do przedstawienia propozycji przeznaczenia nieoczekiwanych nadwyżek w przemyśle naftowym na programy oszczędzania energii, technologie wykorzystujące energie alternatywne oraz związane z nimi badania i rozwój.

Zdaniem eurodeputowanych "pełne wdrożenie istniejącego i powstającego prawodawstwa na temat  redukcji zapotrzebowania na ropę umożliwiłoby osiągnięcie do 2020 roku co najmniej 23 proc. oszczędności w zużyciu energii".

Zauważając, że wyższe ceny ropy są także wynikiem podwyższonych stawek podatku VAT i podatków od energii, nakładanych na produkty końcowe, apelują o nieinterweniowanie w politykę podatkową.

Inga Czerny

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PE chce szczytu w związku ze wzrostem cen ropy naftowej