PE odrzucił dyrektywę o dostępie do rynku usług portowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-01-2006, 13:48

Parlament Europejski odrzucił w środę projekt liberalizacji usług portowych w Unii Europejskiej i tym samym przychylił się do postulatów tysięcy dokerów w całej UE.

Parlament Europejski odrzucił w środę projekt liberalizacji usług portowych w Unii Europejskiej i tym samym przychylił się do postulatów tysięcy dokerów w całej UE.

    Przeciw dyrektywie głosowało aż 532 eurodeputowanych - socjaliści, Zieloni, znaczna część chadeków, a nawet liberałowie. Za głosowało 120 posłów. Także polscy eurodeputowani głosowali przeciwko dyrektywie.  

    Kontrowersyjny projekt dyrektywy w sprawie dostępu do rynku usług portowych trafił do Parlamentu Europejskiego już po raz drugi, po tym jak dwa lata temu eurodeputowani w całości go odrzucili. Eurodeputowani skrytykowali Komisję Europejską, że nowy projekt praktycznie niczym nie różnił się od poprzedniego.

    "To lekcja dla KE, że powinna była posłuchać eurodeputowanych" - powiedział po głosowaniu przewodniczący PE Josep Borrell.

    Zwolennicy liberalizacji przekonywali, że wzrost konkurencyjności przyczyni się do rozwoju usług i tworzenia nowych miejsc pracy, podczas gdy przeciwnicy obawiali się pogorszenia warunków pracy i wzrostu bezrobocia wśród dokerów.    

    Najwięcej sprzeciwu wzbudził zapis dopuszczający tzw. samodzielną obsługę w portach przez załogi statków. Miał on położyć kres monopolowi portowych dokerów na rozładunek i załadunek statków oraz pozwolić armatorom na zatrudnianie własnego personelu.  

    W poniedziałek przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu protestowało przeciwko dyrektywie kilka tysięcy dokerów z całej Unii Europejskiej, w tym 40 z Polski. W ruch poszły petardy, kamienie i butelki; wybito około 200 metrów kwadratowych szyb w budynku PE, a rannych zostało dwunastu francuskich policjantów, w tym jeden poważnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane