PE odrzucił polskie postulaty w sprawie korzystania z funduszy unijnych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-07-2005, 19:48

Parlament Europejski przyjął w środę pakiet sprawozdań na temat funduszy strukturalnych na lata 2007-13, odrzucając poprawki zgłaszane przez eurodeputowanych z nowych krajów UE, zwłaszcza z Polski, mające ułatwić wykorzystanie unijnych funduszy.

Parlament Europejski przyjął w środę pakiet sprawozdań na temat funduszy strukturalnych na lata 2007-13, odrzucając poprawki zgłaszane przez eurodeputowanych z nowych krajów UE, zwłaszcza z Polski, mające ułatwić wykorzystanie unijnych funduszy.

    Polscy eurodeputowani w rozmowie z PAP oburzeniem reagowali na wynik głosowania. "To klęska totalna" - oceniła wynik głosowania Grażyna Staniszewska (PD). "Nie znajduję słów zrozumienia. Mieliśmy do czynienia z ewidentnym blokiem starych krajów członkowskich" - dodał Jan Olbrycht (PO), jeden ze sprawozdawców przyjętego pakietu.

    "Podzieliliśmy się we wszystkich frakcjach na +nowych+ i +starych+. To bardzo niedobre, bo my jako nowi jesteśmy w PE w mniejszości i nie jesteśmy w stanie przeforsować naszych postulatów" - powiedziała Lidia Geringer de Oedenberg (SLD-UP). Mimo fiaska czerwcowego szczytu europejskiego w sprawie budżetu UE na lata 2007-13, instytucje unijne zdecydowały się na kontynuację prac nad szczegółowymi regulaminami dotyczącymiwarunków wykorzystywania funduszy, tak by zaoszczędzić czas.

    Polacy eurodeputowani wnioskowali, by w nowym planie budżetowym na lata 2007-13 utrzymano dotychczasowe zasady wykorzystania unijnych funduszy, zwłaszcza w sprawie rozliczania VAT-u oraz długości okresu, w którym muszą być zrealizowane projekty finansowane przez UE.

    Polacy chcą, by VAT, tak jak obecnie, mógł być traktowany jako koszt kwalifikowany. Dzięki temu gminy realizujące inwestycje za środki unijne, jako niepłatnicy VAT-u, mogą go refundować ze środków unijnych. Komisja Europejska zaproponowała tymczasem, by od 2007 roku zabronić zaliczania obciążeń podatkiem VAT do kosztów kwalifikowanych. Polscy eurodpeutowani argumentują, że dla polskich gmin oznacza to podniesienie kosztów projektów o 22 proc.  Zwolennicy odejścia od zasady zaliczania VAT-u do kosztów kwalifikowanych tłumaczą, że chodzi o to, by fundusze strukturalne służyły rozwojowi najbiedniejszych regionów UE, zamiast zasilać budżety narodowe (gdzie trafiał do tej pory VAT opłacany z unijnych funduszy).

    "Włączenie VAT-u do środków kwalifikowanych to  zasilanie budżetów narodowych, a tego chcemy uniknąć" - tłumaczył stanowisko PE główny sprawozdawca raportów, Grek Konstantinos Hatzidakis (chadecja).

    Kolejny polski postulat, który nie znalazł zrozumienia w Parlamencie Europejskim, dotyczy zasady "N+2", mówiącej, że projekty należy zrealizować w ciągu dwóch lat od przyznania funduszy w danym roku "N". Jeśli tak się nie stanie, fundusze przepadają. Dotychczas ta zasada obowiązywała jedynie w przypadku projektów o znaczeniu regionalnym. Od 2007 - zgodnie z propozycją KE, popartą przez PE - zasada "N+2" ma być stosowana także w przypadku dużych projektów, jak budowy autostrad czy lotnisk, realizowanych na poziomie narodowym z Funduszu Spójności. Zwolennicy tego rozwiązania tłumaczą, że wyznaczenie ostatecznego terminu zmobilizuje do sprawniejszego i szybszego wykorzystania środków.

    "Problem polega na tym, że nagle UE chce zmienić  obowiązujące obecnie zasady. Okazuje się, że ci bogatsi, którzy już teraz nie potrzebują tych pieniędzy tak jak my, zmieniają reguły gry" - tłumaczyła PAP Lidia Geringer de Oedenberg.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PE odrzucił polskie postulaty w sprawie korzystania z funduszy unijnych