Czytasz dzięki

PE przyjął dyrektywę o gospodarowaniu odpadami z przemysłu wydobywczego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-09-2005, 16:27

Parlament Europejski przyjął we wtorek projekt dyrektywy o gospodarowaniu niebezpiecznymi dla środowiska odpadami z przemysłu wydobywczego, odrzucając większość poprawek zgłoszonych przez Komisję ds. ochrony środowiska.

Parlament Europejski przyjął we wtorek projekt dyrektywy o gospodarowaniu niebezpiecznymi dla środowiska odpadami z przemysłu wydobywczego, odrzucając większość poprawek zgłoszonych przez Komisję ds. ochrony środowiska.

    Po groźnych wypadkach w Rumunii w 2000 roku i Hiszpanii w 1998 roku, gdzie odpady górnicze, zawierające ciężkie metale i cyjanek, dostały się do środowiska, UE uznała za niezbędne przyjęcie dyrektywy, która miałaby zapewnić zabezpieczenie tego typu odpadów.

    Wbrew sugestiom Komisji ds. ochrony środowiska PE, eurodeputowani odrzucili poprawki zaadresowane  zwłaszcza do nowych krajów członkowskich, w tym Polski, w których wiele kopalni jest dalekich od spełnienia standardów bezpieczeństwa. Tym samym PE przychylił się do stanowiska rządów państw członkowskich UE, zdecydowanie mniej restrykcyjnego.

    Komisja ds. ochrony środowiska chciała, by w ciągu trzech lat od wejścia dyrektywy w życie kraje członkowskie przeprowadziły inwentaryzację wszystkich miejsc, gdzie prowadzono działalność górniczą. W ciągu czterech lat od wprowadzenia dyrektywy miała się rozpocząć rekultywacja miejsc, które mają znaczny negatywny wpływ na środowisko. Koszty związane z rekultywacją miały ponosić kopalnie.

    PE odrzucił tę poprawkę, pozostawiając krajom UE obowiązek sporządzenia listy miejsc, gdzie kiedyś prowadzono działalność górniczą.

    "To dobry wynik. W ten sposób opinia publiczna będzie poinformowana o zagrożeniach, ale nie ma obowiązkunatychmiastowego ich usuwania, co wiązałoby się dla Polski z ogromnymi nakładami finansowymi" - skomentował wynik głosowania pochodzący z Gliwic Jerzy Buzek (PO).

    W przypadku uruchamiania nowych miejsc działalności wydobywczej konieczne będą gwarancje finansowe na spełnienie wymogów bezpieczeństwa w czasie eksploatacji i po jej zakończeniu oraz na rekultywację gruntów skażonych odpadami z działalności wydobywczej.

    Zgodnie z rezultatem głosowania w PE, wielkość gwarancji finansowych będzie związana z rekultywacją nie tylko "miejsca prowadzenia działalności", ale - jak zasugerowała Komisja ds. ochrony środowiska - całego terenu, na który bezpośrednio oddziałuje obiekt unieszkodliwiania odpadów. Zgodnie ze stanowiskiem rządów, PE podtrzymał możliwość rozróżnienia odpadów na obojętne i niebezpieczne.

     Dyrektywa przewiduje ponadto, że kopalnie będą musiały uzyskać licencję, która gwarantowałaby, że składowane odpady nie stanowią zagrożenia dla środowiska i zdrowia człowieka. Licencję mają wydawać urzędy narodowe, które będą zobowiązane do kontroli, czy kopalnie spełniają unijne zasady przyjęte w dyrektywie, minimalizujące negatywny wpływ odpadów na środowisko.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane