Pekao: 120 mln zł kredytu na budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych

opublikowano: 26-01-2022, 20:59

Pekao podpisał w środę z polskim producentem leków Polfą Tarchomin umowę na 8-letni kredyt w wysokości 120 mln zł, który posłuży współfinansowaniu budowy Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych - poinformował w środę Bank Pekao. Uruchomienie Centrum jest planowane na 2023 rok.

Adobe Stock

Jak poinformował bank, w ramach inwestycji powstanie nowy budynek o powierzchni użytkowej ok. 12 tys. mkw., o wymiarach zewnętrznych 69 na 52 metry. W budynku będzie pracować do 150 osób (w obszarze produkcyjnym, laboratoryjnym oraz biurowym). TZF Polfa S.A. (Polfa Tarchomin) zakontraktowała już wydatki na kwotę niemal 200 mln zł. Zrealizowano już prace za ponad 80 mln zł. Równolegle zespół badań i rozwoju TZF pracuje nad rozwojem 8 produktów, które mają być w tym miejscu wytwarzane.

W ocenie wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, to bardzo ważny projekt. "Tym bardziej się cieszę, że jest on wynikiem współpracy dwóch podmiotów z domeny Skarbu Państwa" - napisał na Twitterze.

Prezes Banku Pekao Leszek Skiba wskazał, że szczególną satysfakcję ma z powodu tego, że bank wspiera rodzimy, nowoczesny przemysł farmaceutyczny. "Mam nadzieję, że projekt Polfy Tarchomin udowodni, że najlepsze leki i terapie mogą być tworzone także w Polsce, wydatnie poprawiając dostępność leczenia dla najbardziej potrzebujących" – powiedział.

Jak dodała wiceprezes Pekao nadzorująca Pion Bankowości Przedsiębiorstw Magdalena Zmitrowicz, Pekao chce być bankiem pierwszego wyboru dla przedsiębiorstw, które decydują się na dużej skali inwestycje. "Mamy możliwości, doświadczenie i kompetencje, by skutecznie to robić. Trwająca już od dwóch lat pandemia pokazała jak ważne są inwestycje w branżę farmaceutyczną i ochronę zdrowia. Tym bardziej cieszę się, że mogliśmy wziąć udział w finansowaniu innowacyjnego projektu Polfy Tarchomin" – zaznaczyła.

Prezes TZF Polfa Jarosław Król przypomniał, że właśnie powstaje pierwsze w Polsce Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych. "Oprócz leków przeciwnowotworowych, będziemy mogli również rozwijać i wywarzać inne leki wysokoaktywne, takie jak leki immunosupresyjne i przeciwgrzybicze" - powiedział. Dodał, że dla Polfy to przełomowa inwestycja realizowana wspólnie z polskim Bankiem Pekao oraz przy silnym wsparciu Ministerstwa Aktywów Państwowych.

W komunikacie wskazano, że Polfa Tarchomin obecnie pracuje nad rozwojem portfela diabetologicznego, produktami stosowanymi w chorobach układu moczowego, nowymi dla Polfy obszarami terapeutycznymi, jak onkologia (produkty stosowane m.in. w terapii szpiczaka mnogiego, guza piersi, guzach neuroendokrynnych), anestezjologia, zakażenia grzybicze, immunosupresyjne produkty stosowane w chorobach autoimmunologicznych.

Podkreślono, że leki te będą wytwarzane komercyjnie w budowanym Centrum. Jego uruchomienie jest planowane na 2023 rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane