Pekao: inflacja powyżej celu NBP pierwszy raz od 2012 r.

  • PAP
opublikowano: 28-06-2019, 11:02

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2019 r. wzrosły powyżej celu NBP po raz pierwszy od listopada 2012 r. Za wzrostem inflacji w czerwcu stał przede wszystkim szybszy wzrost cen żywności - informują analitycy Pekao SA. Ich zdaniem "pewnym" zaskoczeniem jest wzrost cen paliw w stosunku do maja.

"Pod koniec 2019 r. inflacja może wzrosnąć w okolice 3 proc. rok do roku, a materializacja ryzyk związanych z cenami energii może popchnąć inflację na jeszcze wyższe poziomy w roku 2020" - uważają analitycy.

"Pomimo wyraźnego przyspieszenia tempa wzrostu cen konsensus w RPP w dalszym ciągu wskazuje na gotowość do utrzymywania stóp na rekordowo niskim poziomie w najbliższych kwartałach. Nasz scenariusz bazowy zakłada, że do końca przyszłego roku stopy procentowe pozostaną bez zmian" - dodają.

Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash poinformował w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2019 r. wzrosły o 2,6 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 proc.

W maju wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 2,4 proc. rok do roku i 0,2 proc. miesiąc do miesiąca.

Fot. GK
Fot. GK
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane