Pekao: niższe prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych

  • PAP
opublikowano: 15-02-2018, 13:39
aktualizacja: 15-02-2018, 13:42

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przed końcem 2018 r. jest obecnie wyraźnie niższe niż jeszcze kilka miesięcy temu - ocenił ekonomista Pekao SA Adam Antoniak. W czwartek GUS podał wstępne dane dot. inflacji, wynika z nich, że w styczniu ceny wzrosły o 1,9 proc. rok do roku i 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym.

Jak podał bank, głównym czynnikiem oddziaływującym w kierunku spadku inflacji - o ok. 0,1 pp. - była niższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych. Według analityków banku obniżenie rocznego tempa wzrostu cen żywności miało szeroki zakres i zostało odnotowane m.in. w kategoriach oleje i tłuszcze, mięso, "mleko, sery, jaja", owoce, warzywa oraz cukier.

Natomiast w kierunku wzrostu inflacji oddziaływała inflacja bazowa, która wyniosła 1 proc. rok do roku w styczniu wobec 0,9 proc. rdr. w grudniu.

Jak zauważył Antoniak, "po osiągnięciu celu NBP w listopadzie 2017 r. inflacja obniżyła się nieco w ostatnich miesiącach, co przekłada się na coraz bardziej gołębie nastawienie RPP".

"Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przed końcem 2018 r. jest obecnie wyraźnie niższe niż jeszcze kilka miesięcy temu" - dodał.

Ekonomista prognozuje, że "już pod koniec pierwszego kwartału 2018 r. inflacja powróci w okolice celu NBP, a istotnym czynnikiem kształtującym nastawienie Rady będzie marcowa projekcja inflacyjna". "Nasz scenariusz bazowy niezmiennie zakłada podwyżkę kosztu pieniądza o 25pb i stopę referencyjną NBP na koniec 2018 r. na poziomie 1,75 proc., jednak coraz wyraźniej dominuje ryzyko, że stopy pozostaną bez zmian w tym roku" - podsumował.

Zgodnie z opublikowanymi w czwartek wstępnymi danymi GUS, inflacja w styczniu br. wyniosła 1,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny były wyższe o 0,3 proc. W porównaniu z grudniem 2017 r. najbardziej podrożała m.in. żywność.

Zdaniem GUS w styczniu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca najbardziej podrożały żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, średnio o 1,1 proc. W stosunku do stycznia poprzedniego roku wzrost ten wyniósł 4,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pekao: niższe prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych