Pekao: polski przemysł pozostaje na ścieżce wzrostu

  • PAP
opublikowano: 18-02-2021, 12:36

Na początku roku widać dalszy wzrost aktywności polskiego przemysłu, który pozostaje na ścieżce wzrostu - ocenia Bank Pekao. Duże wahania rocznej dynamiki produkcji przemysłu na przełomie 2020/2021 to przede wszystkim efekt układu dni roboczych - dodaje.

Jak podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny, produkcja przemysłowa w styczniu 2021 r. wzrosła o 0,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 5,1 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w styczniu wzrosła rdr o 5,7 proc., a mdm wzrosła o 1,7 proc.

Według analityków Banku Pekao, odczyt był zbliżony do konsensusu rynkowego, wskazującego na wzrost o 1,0 proc. rdr (Bloomberg).

Ich zdaniem, duże wahania rocznej dynamiki produkcji przemysłu na przełomie 2020/2021 to przede wszystkim efekt układu dni roboczych. "O ile grudzień 2020 r. miał dwa dni robocze więcej niż grudzień 2019 r., to w styczniu 2021 mieliśmy dwa dni robocze mniej niż przed rokiem" - wskazali.

Jak podkreślili, produkcja oczyszczona z efektów sezonowych i kalendarzowych była w styczniu 1,7 proc. wyższa niż w grudniu.

"Polski przemysł pozostaje na ścieżce wzrostu. Poziom produkcji był w ubiegłym miesiącu o 4,6 proc. wyższy niż w lutym 2020 r. ostatni +normalny+ miesiąc przed pandemią) i o blisko 2 proc. powyżej przedpandemicznego trendu" - podkreślili analitycy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane