Pekao PTE złożyło drugi wniosek konsolidacyjny...

Katarzyna Ostrowska
27-02-2001, 00:00

Pekao PTE złożyło drugi wniosek konsolidacyjny...

...zaś przejmowane fundusze nie muszą liczyć wymaganej stopy zwrotu

Wyniki inwestycyjne przejmowanych funduszy emerytalnych nie będą brane pod uwagę przy wyliczaniu minimalnej stopy zwrotu za dwa lata działalności inwestycyjnej — uważa Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi. W ostatnich dniach wpłynął do UNFE trzeci wniosek konsolidacyjny — zarazem drugi dotyczący Pekao PTE.

Przejmowanego OFE nie będzie obowiązywać wyliczanie minimalnej stopy zwrotu. Taki obowiązek nakłada na fundusze ustawa o OFE. Są one do tego zobligowane po 24 miesiącach od przyjęcia składek. Pierwsze stopy zwrotu będą znane w czerwcu.

— Przejmowane fundusze przestają istnieć i przepisy ustawy nie mogą być zastosowane, bo nie upłynęły dwa lata działalności — uważa Marek Sakowski, wiceprezes Pekao PTE.

Nie wszyscy przedstawiciele PTE są podobnego zdania. Znaczyłoby to bowiem, że inwestycje, których dotychczas dokonały przejmowane OFE, nie mają żadnego znaczenia. Nie będzie bowiem brana pod uwagę historia notowań jednostki kupowanego OFE.

Utrata gwarancji

Przykładem mogą być fundusze Pioneer i Epoka przejmowane przez Pekao PTE. Jeżeli przyjąć liczenie stopy zwrotu od 30 września 1999 r., kiedy wszystkie już działały, to do 23 lutego 2001 r. stopa zwrotu Pioneera wyniosła 23,46 proc., Pekao —17,20 proc. a Epoki — 10,01 proc. Przy czym minimalna stopa dla OFE w tym czasie sięgnęła 10,3 proc.

— Fundusz Epoka będzie brany pod uwagę jako istniejący w danym okresie podmiot, który miał konkretny udział w rynku. Natomiast uzyskany wynik finansowy nie będzie brany pod uwagę przy wyliczaniu średniej ważonej stopy zwrotu — mówi Sebastian Bojemski, rzecznik prasowy UNFE.

Wyniki inwestycyjne i wartość jednostki rozrachunkowej nie będą więc brane pod uwagę. Stopa będzie dotyczyła tylu funduszy, ile w tym czasie będzie działać na rynku, ale dzielona przez 21 OFE, czyli wszystkie zarejestrowane fundusze.

Przedstawiciele OFE uważają, że klienci przejmowanego OFE tracą gwarancję w postaci wymaganej ustawą 2-letniej minimalnej stopy zwrotu, nikt bowiem nie dopłaci klientom za to, że ich „stary’’ fundusz nie osiągnął minimalnej stopy. OFE, które wypracowały ujemną stopę, łącząc się unikają odpowiedzialności — nie płacą kary.

Potrójne Pekao

Pekao PTE złożyło w piątek w UNFE drugi wniosek konsolidacyjny. Dotyczy on przejęcia przez towarzystwo zarządzania nad Pioneer OFE. Pekao PTE otrzymało już 18 stycznia zgodę urzędu na przejęcie zarządzania nad OFE Epoka. UniCredito Italiano, większościowy akcjonariusz Pioneer PTE, musi jeszcze uzgodnić z Nationwide, 30-proc. właścicielem, jego rolę w połączonych funduszach. Amerykański ubezpieczyciel prawdopodobnie wycofa się z udziału w Pioneer PTE.

— Po fuzji obniżą się opłaty manipulacyjne dla klientów Pioneer OFE. Zostaną bowiem przyjęte niższe opłaty Pekao OFE — mówi Tomasz Bańkowski, prezes Pekao PTE.

Opłaty dystrybucyjne Pioneer OFE początkowo wynoszą 8,8 proc., a od trzeciego roku 8,2 proc. W Pekao OFE wahają się od 7,8 proc. w dwóch pierwszych latach uczestnictwa w OFE do 2,5 proc. po 27 latach. Łączne aktywa funduszy Pekao, Epoka i Pioneer na koniec stycznia wynosiły 166,9 mln zł, a klienci — 260,3 tys.

Dom i KB czekają

W urzędzie znajduje się jeszcze wniosek konsolidacyjny Arki-Invesco PTE i Pocztowo-Bankowego PTE złożony 2 lutego. Nie zapadły zaś decyzje dotyczące ewentualnej fuzji PTE: Dom i Kredyt Banku, która może wynikać z powiązań kapitałowych towarzystw.

— Nie ma jeszcze strategii całego koncernu KBC. W ciągu dwóch miesięcy powinny zapaść stosowne decyzje. Nie jest przesądzone, że połączymy się z Kredyt Bankiem. Nasze powiązania kapitałowe nie wymagają zmian w akcjonariacie wymaganych ustawą o OFE. Może się jednak okazać, że będzie to pierwszy krok konsolidacyjny — mówi Marek Jandziński, prezes PTE Dom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pekao PTE złożyło drugi wniosek konsolidacyjny...