Pekao SA deklaruje, że wróci do dawnej formy

Beata Tomaszkiewicz
14-02-2003, 00:00

W tym roku bank Pekao SA zamierza zarobić ponad 1 mld zł. Analitycy sądzą, że powtórzony zostanie wynik z 2001 r., kiedy zarobił 1,2 mld zł. Bank chce także poprawić sprzedaż produktów oraz zrestrukturyzować spółki zależne.

Zarząd Pekao SA, jednego z dwóch największych polskich detalistów, zakłada,, dwucyfrowy” wzrost zysku netto w tym roku.

— Po doświadczeniach ubiegłorocznych postanowiliśmy więcej nie ogłaszać prognozy wyniku finansowego — mówi Maria Wiśniewska, prezes Pekao SA.

W 2002 r. zysk samego banku wyniósł 983 mln zł. Jednak z powodu straty poniesionej przez spółki z jego grupy skonsolidowany wynik spadł do 801,7 mln zł. Jednak — jak można wnioskować z zawiłej wypowiedzi zarządu — w tym roku zysk netto grupy przekroczy 1 mld zł.

Obserwatorzy rynku w większości są zgodni co do tego, że w tym roku wynik grupy Pekao SA powróci do stanu z 2001 r.

— Uważam, że wynik skonsolidowany Pekao SA wyniesie 1,29 mld zł — ocenia Andrzej Powierża, analityk DI BRE Banku.

W tym roku na wynik spół- ki wpływać będą niższe marże odsetkowe, a działalność ban- kową wesprze ożywienie gospodarcze.

— Myślę, że zysk banku wyniesie 1,223 mld zł — mówi z kolei Grzegorz Zawada, analityk Erste, który spodziewa się, że wzrost popytu konsumpcyjnego powinien pozytywnie wpłynąć na wzrost akcji kredytowej w bankach.

— Oczekuję, że Pekao SA zarobi netto 1,219 mld zł — ocenia wreszcie Marcin Materna, analityk Mi- llennium DM.

Jego zdaniem, nie powtórzą się problemy z przemysłem stoczniowym i bank będzie tworzył zdecydowanie niższe odpisy na rezerwy.

— Strategię na ten rok przygotowaliśmy zakładając 2,1-proc. wzrost gospodarczy, przy 1,3-proc. w 2002 r. Naszym zdaniem, powinno to wyhamować wzrost kredytów w sytuacji nieregularnej, choć nie przewidujemy możliwości gwałtownego rozwiązywania rezerw — mówi Maria Wiśniewska, prezes Pekao SA.

Strategia banku zakłada m.in. wzrost dochodów przez wprowadzenie nowego modelu obsługi klientów, m.in. kanałami elektronicznymi, a także nowych produktów i modernizację starych. Prezes Pekao SA uważa, że bank nie straci dużo na tym, że funkcję agenta emisji papierów skarbowych przejmie od niego PKO BP. Nie ujawnia jednak ile. W opinii Marii Wiśniewskiej, to także nie z tego powodu CDM Pekao SA przechodzić będzie restrukturyzację.

— Mamy zamiar unowocześnić naszą spółkę i przygotować ją do nowych warunków, zanim na rynku brokerskim zacznie się problem. Musimy wzmocnić pozycję na rynku i lepiej docierać do klientów — mówi Maria Wiśniewska.

Restrukturyzację przechodzi także spółka leasingowa, której grupa zawdzięcza spadek wyniku netto o ponad 172 mln zł. W tym roku ma być rentowna. Rentowność ma osiągnąć także PTE.

Zarząd zapowiada także większe zyski dla akcjonariuszy.

— Nasza polityka zakłada zwiększanie każdego roku dywidendy na akcję. W 2004 r. będzie więc ona wyższa niż w tym — mówi Maria Wiśniewska.

W tym roku zarząd proponuje, by akcjonariuszom wypłacić po 4,18 zł na akcję — o 38 groszy więcej niż w 2002 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pekao SA deklaruje, że wróci do dawnej formy