Pekao SA i słaby złoty zdusiły indeksy giełdowe

Artur Szymański
opublikowano: 20-02-2004, 00:00

Kumulacja negatywnych informacji wywołała w czwartek znaczny spadek indeksów. WIG20 zniżkował nawet o 1,77 proc., osiągając dzienne minimum na poziomie 1715,7 pkt. Wyglądało to groźnie — zejście poniżej wsparcia na 1720 pkt wróżyło rozkręcenie spirali masowej wyprzedaży akcji. Na szczęście inwestorzy w porę się opamiętali i indeks wrócił ponad wsparcie. Po południu rynek wyhamował, nieco odbił w górę i ustabilizował się aż do zamknięcia notowań. Czwartek zakończył się spadkiem WIG20 o 1,5 proc. do 1720,47 pkt. To największa jednorazowa obniżka od 28 stycznia, kiedy doszło do wybicia dołem z czterotygodniowej konsolidacji.

Powody do spadku były. Zaczęło się od słabych wyników Pekao SA w IV kwartale. Z tego powodu WIG20 zaczął dzień 0,6 proc. poniżej środowego zamknięcia. Akcje banku potaniały o 3,2 proc. — najwięcej z konglomeratów WIG20. Inwestorzy uwagę skupili na wynikach kwartalnych, ignorując fakt, że narastająco skonsolidowany zysk netto po czterech kwartałach wyniósł 919,1 mln zł i był o 19 proc. wyższy niż w 2002 r.

Po zdyskontowaniu złych wiadomości z Pekao SA rynek zaczął odbijać, ale odreagowanie zdusiła hiobowa wieść z rynku walutowego. Przed południem kurs euro pobił kolejny rekord — 4,91 zł. Dealerzy walutowi mówią, że stało się to za sprawą zlecenia jednego z dużych zagranicznych banków. Pogorszyło to jeszcze bardziej nastroje inwestorów, którzy w środę dowiedzieli się, że sprzedaż akcji PKO BP w tym roku jest mało prawdopodobna. Oznacza to poważny kryzys w finansach publicznych, bo bez wpływów z prywatyzacji nawet pełne wprowadzenie w życie planu Jerzego Hausnera nie uchroni przed przekroczeniem w 2004 r. przez dług publiczny poziomu 55 proc. PKB. Fatalne wieści sprawiły, że żadna z największych spółek nie zakończyła sesji na plusie. Najlepiej poradziły sobie Budimex, Prokom i Świecie, których kursy nie uległy zmianie.

Pozytywnymi bohaterami sesji są Bauma i MCI. Główny akcjonariusz Baumy — fundusz Enterprise Investors — otrzymał od inwestora branżowego propozycję kupna udziałów budowlanej spółki. Transakcja ma być przeprowadzona w ramach publicznego wezwania. Oferta na akcje Baumy opiewa na około 1,96 EUR za sztukę. Kurs spółki wystrzelił w górę o 28,6 proc. O 15,7 proc. podrożały z kolei papiery MCI, funduszu venture capital. To reakcja na informację o planach wprowadzenia na giełdę jednej ze spółek portfelowych — Travelplanet.pl, internetowego dystrybutora usług turystycznych. Wartość emisji przedstawiciele spółki szacują na 20 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu