Pekao SA ma zgodę NBU na połączenie swoich banków na Ukrainie

31-05-2007, 15:06

(ISB) Bank Pekao SA uzyskał zgodę Narodowego Banku Ukrainy (NBU) na połączenie UniCredit Bank i JSCB HVB Bank Ukraine, będących w 100% własnością Pekao SA, poinformował bank w komunikacie w  czwartek.

Pekao SA złożył wniosek o zezwolenie na połączenie 20 kwietnia br. po tym, jak w marcu kupił za 84 mln euro JSCB HVB Bank Ukraine. Zgoda NBU umożliwi połączenie go z bankiem UniCredit Bank (do 2006 r. jako Pekao Ukraine Ltd), który należy do Pekao od 1997 roku.

"Cieszę się, że będziemy mogli zgodnie z planem zrealizować naszą strategię ekspansji na rynku ukraińskim. Dla polskiego biznesu to bardzo perspektywiczny, choć ciągle niedoceniany rynek" - powiedział prezes Pekao SA i przewodniczący rady nadzorczej UniCredit Bank Jan Krzysztof Bielecki, cytowany w komunikacie.

Zgodnie z zapowiedzią z końca ub. r. przedstawicieli UniCredit, w ciągu 4-5 lat ukraiński UniCredit Bank ma znaleźć się w pierwszej dziesiątce banków na Ukrainie pod względem wielkości aktywów. Osiągnięcie progu rentowności planowane jest na II poł. 2008 roku.

W tym roku liczba placówek na UniCredit naUkrainie wzrośnie do 65 z 20 obecnie, w kolejnym roku zwiększy się do120, zaś plan na 2009 rok to 150 oddziałów.

HVB Ukraina ma 6 oddziałów i specjalizuje się w działalności korporacyjnej, zaś dotychczasowy ukraiński UniCredit był typowym bankiem detalicznym.

W 2006 roku Pekao SA dokapitalizował UniCredit Ukraina kwotą 50 mln USD. W lutym tego roku w ślad za decyzją RN Pekao SA, rada UniCredit Bank Ukraina zdecydowała o kolejnym podniesieniu kapitału tej instytucji o 50 mln USD.

Bank Pekao SA jest największym polskim inwestorem na Ukrainie - zainwestował tam dotychczas prawie 350 mln USD.

Na koniec roku 2006 łączne aktywa bankowe na Ukrainie wynosiły 67,4 mld USD, w Polsce zaś było to 270 mld USD. Według danych banku centralnego Ukrainy, poziom aktywów bankowych do 2011 roku wzrośnie do 137 mld USD, co będzie stanowić 71% tamtejszego PKB (obecnie 63,3%).

W Polsce Bank Pekao SA stara się o fuzję z wydzieloną częścią Banku BPH SA (285 placówek). Wniosek w tej sprawie bank złożył do Komisji Nadzoru Bankowego w styczniu 2007 roku. (ISB)

amo/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pekao SA ma zgodę NBU na połączenie swoich banków na Ukrainie