Pekao SA przewiduje, że stopy spadną w październiku

17-09-2002, 11:42

WARSZAWA (Reuters) - Bank Pekao SA prognozuje, że w tym roku Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Analitycy banku sądzą jednak, że stanie się to dopiero na posiedzeniu w październiku, a nie spotkaniu zaplanowanym na 24-25 września.

"Brak popytu wewnętrznego, który mógłby być źródłem presji inflacyjnej przekonuje nas o miejscu na dalsze obniżki stóp procentowych. Uważamy, że w tym roku RPP obniży stopy procentowe o 50 pb, a stopa interwencyjna spadnie z poziomu 8,0 procent do 7,5 procent na koniec roku" - głosi raport Banku Pekao z 17 września.

"Sądzimy, że RPP zajmie się stopami procentowymi dopiero na październikowym spotkaniu. Znane będą wtedy efekty obniżki akcyzy na wyroby spirytusowe, znany będzie budżet. Na najbliższym, wrześniowym spotkaniu RPP skupi się prawdopodobnie na oceniu budżetu na 2003 rok" - podał bank.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja liczona rok do roku wyniosła w minionym miesiącu 1,2 procent wobec 1,3 procent w lipcu.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pekao SA przewiduje, że stopy spadną w październiku