Pekao SA: przyspieszenie wzrostu PKB głównie dzięki wzrostowi inwestycji

  • PAP
opublikowano: 30-01-2018, 11:19
aktualizacja: 30-01-2018, 11:21

Przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w 2017 r. było przede wszystkim konsekwencją odbicia inwestycji, po głębokim spadku w 2016 r. oraz przyspieszenia tempa wzrostu konsumpcji, tak wtorkowe dane GUS dot. PKB komentują analitycy z banku Pekao SA.

We wtorek Główny Urząd Statystyczny poinformował w swoim wstępnym szacunku, że PKB wzrósł w 2017 r. o 4,6 proc. rdr po wzroście o 2,9 proc. w 2016 roku. Z danych GUS wynika też, że w 2017 roku popyt krajowy wzrósł o 4,7 proc., zaś inwestycje wzrosły o 5,4 proc.

"Wzrost inwestycji był przede wszystkim efektem wzrostu inwestycji publicznych, podczas gdy w pierwszych trzech kwartałach roku inwestycje prywatne (zwłaszcza inwestycje dużych przedsiębiorstw) wciąż rozczarowywały. Korzystnie na wzrost konsumpcji oddziaływała poprawiająca się sytuacja na rynku pracy, która sprzyjała wzrostowi dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych" - napisali analitycy banku w komentarzu.

"W 2018 r. oczekujemy dalszego przyspieszenia tempa wzrostu inwestycji przy pewnym wyhamowaniu tempa wzrostu konsumpcji" - dodano.

Analitycy banku szacują, że wzrost PKB w tym roku wyniesie 3,8 proc. "W oparciu o dane za cały 2017 r. szacujemy tempo wzrostu gospodarczego w IV kwartale 2017 na ok. 5,0 proc. rdr (zakładając, że dane za poprzednie kwartały nie uległy rewizji)" - wskazali analitycy.

"W ostatnim kwartale ubiegłego roku spożycie gospodarstw domowych wzrosło o ok. 4,7 proc. rdr, a inwestycje zwiększyły się o ok. 11,8 proc. rdr" - poinformowali analitycy. Ich zdaniem optymizmem napawa przyspieszenie tempa wzrostu inwestycji w IV kwartale 2017 do dwucyfrowych poziomów, co daje nadzieje na kontynuowanie ożywienia inwestycyjnego także w 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu