Pekao: stopy bez zmian. NBP czeka na ożywienie gospodarcze.

PAP
opublikowano: 02-12-2020, 17:44

Stopy procentowe pozostają bez zmian, a bank centralny obserwuje i czeka na ożywienie gospodarcze - napisał ekonomista Pekao SA Piotr Bartkiewicz w komentarzu do decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp.

"Zgodnie z przewidywaniami, Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych i stopa referencyjna wynosi w dalszym ciągu 0,1 proc." - ocenił ekonomista.

Bartkiewicz zwrócił uwagę, że podobnie, jak w poprzednich miesiącach, posiedzenie RPP było jednodniowe i członkowie Rady zrezygnowali z konferencji prasowej.

"Jedyną formą komunikacji z rynkiem i interesariuszami bezpośrednio po posiedzeniu pozostaje zatem komunikat" - napisał.

"Ten zaś nie przynosi żadnych istotnych zmian w stosunku do listopada b.r. Odnotowano publikacje danych z ostatnich tygodni, w tym z polskiej gospodarki, ale wydźwięk komunikatu jest nieco bardziej pesymistyczny" - dodał.

Według ekonomisty RPP widzi dużą niepewność związaną z dalszym przebiegiem pandemii i jej skutkami, a także explicite wyraża przekonanie, że przyszłoroczne ożywienie gospodarcze nie będzie pełne, a poziom aktywności nie wróci jeszcze do stanu sprzed pandemii (jest to zgodne z listopadową projekcją).

Zdaniem Bartkiewicza "na temat inflacji Rada nie ma do powiedzenia niczego nowego poza odnotowaniem bieżących odczytów".

"W komunikacie powtórzono wzmiankę dotyczącą braku istotnego dostosowania kursu walutowego do pandemicznego szoku i dotychczasowych działań w polityce pieniężnej NBP oraz jego negatywnego wpływu na tempo ożywienia, ale zagadnienie to znajduje się (wobec stabilności złotego) daleko na liście priorytetów Rady" - stwierdził.

"W naszej opinii nie należy spodziewać się podwyżek stóp procentowych przed końcem kadencji większości członków obecnej RPP, tj. przed 2022 r." - dodał.

W ocenie Bartkiewicza działalność NBP będzie w kolejnych miesiącach koncentrować się na instrumentach niestandardowych, choć obecne wyceny rynkowe średnio- i długoterminowych papierów skarbowych i gwarantowanych przez skarb państwa sugerują utrzymanie symbolicznej skali kolejnych aukcji odkupu.

"Instrument ten pozostanie w zanadrzu, gdyby doszło do znaczących zaburzeń rynkowych lub ponownego pogorszenia perspektyw wzrostu gospodarczego" - napisał.

"Istniejąca w RPP jastrzębia mniejszość (4 członków Rady) może zacząć proponować podwyżki stóp procentowych w drugiej połowie przyszłego roku, ale jest bardzo mało prawdopodobne, aby ewentualne wnioski o podwyżkę spotkały się wtedy z przychylnością reszty członków RPP" - podsumował ekonomista.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane