Czytasz dzięki

Pekao: utrzymuje się solidna dynamika konsumpcji prywatnej

  • PAP
opublikowano: 21-03-2019, 11:28

Czwartkowe dane GUS o sprzedaży detalicznej wskazują na utrzymywanie się solidnej dynamiki konsumpcji prywatnej, wskazał Piotr Piękoś z Pekao. Dodał, że zapowiadany przez rząd "pro-konsumpcyjny impuls fiskalny" powinien podtrzymać wysokie tempo wzrostu sprzedaży w latach 2019-2020.

Jak podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS), sprzedaż detaliczna w lutym 2019 r. wzrosła o 6,5 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 3,1 proc. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w ubiegłym miesiącu o 5,6 proc. rok do roku wobec 6,1 w styczniu po korekcie.

"Spadek dynamiki wobec stycznia związany jest głównie z powrotem dynamiki wzrostu sprzedaży żywności do nieco niższych poziomów po jej styczniowym +wyskoku+ oraz spowolnieniem wzrostu w kategorii +paliwa+ ze względu na cieplejszy luty niż przed rokiem" - ocenił analityk banku Piotr Piękoś.

Dodał, że kategoria „meble, RTV, AGD” odnotowała wyraźne przyspieszenie wzrostu sprzedaży (do 13,8 proc. rok do roku z 10,8 proc. w ujęciu rocznym w styczniu), "co świadczy o utrzymywaniu się bardzo dobrych nastrojów konsumenckich".

Według analityka zapowiadany przez rząd "pro-konsumpcyjny impuls fiskalny" powinien podtrzymać wysokie tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w latach 2019-2020, "pomimo słabnącego wsparcia ze strony wzrostu funduszu płac w konsekwencji oczekiwanego wyhamowywania wzrostu zatrudnienia".

Jak podkreślił, czwartkowe dane o sprzedaży detalicznej wskazują na "utrzymywanie się solidnej dynamiki konsumpcji prywatnej".

Analityk odniósł się też do danych o produkcji budowlano-montażowej, która - jak podał GUS - wzrosła w lutym o 15,1 proc. rok do roku, po wzroście o 3,2 proc. w ujęciu rocznym w styczniu (sezonowo oczyszczona wzrosła o 13,0 proc. rdr wobec 3,2 proc. rdr w poprzednim miesiącu). Zwrócił uwagę, że najwyższą skalę wzrostu zanotowała kategoria „budowa budynków” (27,9 proc. rdr). "Cały czas mocny wzrost notuje również +budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej+ (16,3 proc. rdr)" - podkreślił.

"Mocny odczyt za luty sugeruje mniejszą od oczekiwań skalę spowolnienia wzrostu inwestycji w 1 kwartale 2019" - ocenił Piękoś.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane