Pekao: w I kw. dynamika konsumpcji nieco wyższa niż w IV kw.

PAP
opublikowano: 23-04-2018, 11:25
aktualizacja: 23-04-2018, 11:28

W pierwszym kwartale tego roku dynamika konsumpcji prywatnej może być zbliżona lub nawet nieco wyższa niż w czwartym kwartale 2017 r. - ocenili analitycy banku Pekao SA odnosząc się do poniedziałkowych danych GUS.

Jak poinformował GUS, sprzedaż detaliczna w marcu 2018 r. wzrosła o 9,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 17,8 proc. Dodał, że sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w marcu o 8,8 proc. rdr, po wzroście o 7,7 proc. w lutym.

"Mocne wzrosty dynamik w kategoriach +żywność, napoje i wyroby tytoniowe+ oraz +pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach+ świadczą o pozytywnym efekcie zakupów wielkanocnych (rok temu przypadły dopiero na kwiecień), a także najwyraźniej wzmożonych zakupach żywności przez zapobiegliwych konsumentów w reakcji na wprowadzenie częściowego zakazu handlu w niedziele. Z kolei wysoka baza odniesienia z zeszłego roku w przypadku sprzedaży samochodów oraz kategorii +meble, RTV i AGD+ istotnie obniżyła roczne dynamiki w tych kategoriach" - czytamy w komentarzu analityków banku Pekao SA z Zespołu Analiz i Prognoz Rynkowych.

Na podstawie miesięcznych danych o sprzedaży detalicznej szacują, że w pierwszym kwartale tego roku dynamika konsumpcji prywatnej może być zbliżona lub nawet nieco wyższa niż w czwartym kwartale 2017 r.

W opinii analityków Pekao SA z Zespołu Analiz i Prognoz Rynkowych wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale roku odnotuje nieznacznie niższą dynamikę niż w poprzednim kwartale – ok. 4,8 proc. rdr wobec 4,9 proc. rdr w czwartym kwartale ubiegłego roku.

Jak czytamy w komentarzu, analitycy spodziewają się, że "wzrost sprzedaży detalicznej zanotuje w tym roku umiarkowane spowolnienie, w miarę coraz wyraźniejszego uwzględniania w bazie odniesienia pozytywnego wpływu transferów fiskalnych (Rodzina 500+)". Ich zdaniem kluczowym wsparciem dla sprzedaży pozostanie niezmiennie mocna dynamika funduszu płac.

W ocenie ekonomistów poniedziałkowe dane nie mają większego wpływu na obecny konsensus w RPP wskazujący na dłuższą stabilizację kosztu pieniądza.

"Z pewnością wciąż bardzo niski deflator sprzedaży detalicznej wpisuje się w ogół danych inflacyjnych wskazujących na wciąż bardzo umiarkowaną dynamikę cen w krajowej gospodarce, co wzmacnia jedynie +gołębią+ retorykę większości członków RPP" - napisali. Zaznaczyli, że w scenariuszu bazowym pierwszą podwyżkę stóp zakładają dopiero w drugim kwartale 2019 r. w warunkach coraz wyraźniejszego przełożenia wysokiej dynamiki wynagrodzeń i dodatniej luki popytowej na wzrost inflacji bazowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pekao: w I kw. dynamika konsumpcji nieco wyższa niż w IV kw.