Pekao wiceliderem zestawienia najbardziej odpornych banków w testach warunków skrajnych

  • PAP
opublikowano: 31-07-2021, 08:33

Bank Pekao znalazł się na drugim miejscu wśród najbardziej odpornych banków w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA), spośród 50 banków, które wzięły udział w badaniu - poinformował bank w piątkowym komunikacie.

"Testy potwierdziły, że nasza strategia, zakładająca budowę zdrowego bilansu przy zachowaniu konserwatywnego podejścia do ryzyka, działa, plasując nas w czołówce najbezpieczniejszych banków w Europie. To przekłada się na duże zaufanie klientów i inwestorów do Banku Pekao" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Pekao Leszek Skiba.

Leszek Skiba
Leszek Skiba

Jak poinformował bank, stress testy EBA to cykliczne badania kondycji banków europejskich, mające służyć jako ważne źródło informacji do celów procesu przeglądu i oceny nadzorczej. Ich celem jest pomoc właściwym organom w ocenie zdolności banków do spełnienia wymogów ostrożnościowych w ramach scenariuszy skrajnych. W Polsce bezpośrednim badaniem prowadzonym przez EBA zostały objęte dwa banki, w tym Bank Pekao.

W tegorocznym teście Bank Pekao okazał się drugim najbardziej odpornym, europejskim bankiem (spośród 50 objętych próbą), z wrażliwością wskaźników kapitałowych na warunki skrajne prawie pięciokrotnie poniżej średniej europejskich banków. Został wyprzedzony jedynie przez szwedzki Länsförsäkringar. W poprzednich testach EBA z listopada 2018 Bank Pekao zajął trzecie miejsce.

Zgodnie z tegorocznymi wynikami testów warunków skrajnych, skonsolidowany współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 (CET1) Banku Pekao byłby w 2023 r. na poziomie 17,7 proc. w scenariuszu bazowym z 3-letnim zyskiem na poziomie 5,0 mld zł oraz 15,4 proc. w scenariuszu skrajnym z 3-letnim zyskiem na poziomie 2,2 mld zł. Obydwa znacząco powyżej wymaganych przez regulatora poziomów oraz docelowych wskaźników kapitałowych.

W testach uczestniczył też PKO Bank Polski. W komunikacie PKO podano, że test warunków skrajnych został przeprowadzony przy założeniu statycznego bilansu na grudzień 2020 r., zatem nie uwzględnia przyszłych strategii biznesowych i działań zarządczych. Prezentowane wyniki testu warunków skrajnych nie stanowią prognozy zysków Banku.

"Zgodnie z wynikami ogólnoeuropejskich testów warunków skrajnych w 2021 roku, skonsolidowany współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 _CET1_ Banku byłby w 2023 r. na poziomie 18,05 proc. w scenariuszu bazowym oraz 15,37 proc. w scenariuszu skrajnym, natomiast skonsolidowany CET 1 na koniec 2020 r. wyniósł 16,99 proc. Po uwzględnieniu pełnego efektu wdrożenia MSSF 9, skonsolidowany współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 _CET1_ Banku wyniósłby na koniec 2023 r. odpowiednio 17,98 proc. oraz 15,19 proc., zaś na koniec 2020 r. wyniósłby 16,39 proc." - czytamy w komunikacie PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane