Pekao złoży prospekt emisyjny do KNF w maju

10-05-2007, 17:10

Pekao SA czeka na uzyskanie zgody Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) na połączenie z częścią Banku BPH. Bank przygotował już prospekt emisyjny i w ciągu tygodnia - dwóch może on trafić do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), powiedział prezes banku Jan Krzysztof Bielecki.

"Wniosek do KNB wniosek o zaakceptowanie integracji z planem podziału złożyliśmy w styczniu, ostatnio wysłaliśmy do KNB dodatkowe informacje. W ciągu tygodnia - dwóch powinniśmy też złożyć prospekt do KNF"- powiedział Bielecki dziennikarzom po konferencji prasowej.

Pod koniec ub. roku zarządy obu banków ustaliły, że akcjonariusze Banku BPH otrzymają po 3,3 akcji Banku Pekao SA za 1 akcję podczas operacji przeniesienia części majątku BPH na Pekao SA.

Po zatwierdzeniu przez KNB planu podziału Banku BPH i połączenia jego części (tzw. BPH 285) z Pekao SA, w ciągu 30 dni nastąpi prawny podział banków i integracja BPH 285.

Zarządy obu banków spodziewają się, że fuzja prawna zostanie zakończona w końcu III kw. tego roku. Pełna integracja operacyjna banków ma zaś nastąpić do 6 miesięcy po prawnym podziale. Z kolei sprzedaż mini-BPH ma nastąpić zgodnie z planem do końca tego roku.

"Obecnie prowadzone są bardzo intensywne rozmowy z bankiem GE Money, inwestor chce więcej informacji na temat Banku BPH i całego procesu integracji. Jestem przekonany, że zmieścimy się w tym harmonogramie i sprzedaż BPH nastąpi do końca tego roku" - powiedział prezes Banku BPH, Józef Wancer.

Pod koniec kwietnia bank UniCredit poinformował, że wyłączność na rozmowy w sprawie przejęcia mini-BPH uzyskał bank GE Money EMEA.

Prezes Bielecki poinformował, że bank prowadzi zaawansowane przygotowania operacyjne i techniczne, aby był w pełni przygotowany do działalności operacyjnej w tzw. Day 1, czyli pierwszym dniu po upłynięciu 30 dni od chwili rejestracji prawnego podziału w sądzie.

Wówczas bank uruchomi wysyłkę listów do klientów, informujących o zmianach, które nastąpiły w obu bankach.

Banki przygotowały już techniczny plan podziału BPH, przeniesienia ponad 1 tys. pracowników, dokumentacji i sprzętu oraz plan uspójnienia wizualizacji 285 oddziałów BPH, 607 bankomatów, agencji oraz centrów korporacyjnych i budynków centrali. Gotowy jest także plan przypisania departamentów do 8 budynków o powierzchni 25,5 tys. m kw.

Akcjonariusze Banku Pekao i Banku BPH zdecydowali 27 kwietnia o integracji obu banków w drodze podziału BPH przez przeniesienie części majątku w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa BPH na Bank Pekao SA.

Nowe Pekao SA (wg stanu na koniec III kw. 2006 r.) będzie dysponować największą siecią bankomatów w kraju (2651 urządzeń, w tym 796 bankomatów Euronetu). Liczba oddziałów wzrośnie do 1487, w tym 782 to obecne oddziały Pekao SA, 285 - oddziały BPH i 420 - placówki partnerskie BPH. Wszystkie obecne produkty BPH dla klientów detalicznych i biznesowych pozostaną w 200 oddziałach banku przeznaczonych do sprzedaży, wraz z 204 bankomatami.

Część majątku Banku BPH, która zostanie przeniesiona na Bank Pekao, obejmuje 27,3 mld zł należności netto od klientów, 33,8 mld zł zobowiązań wobec klientów oraz kapitały własne w wysokości 4,9 mld zł.

Ogółem Nowe Pekao SA będzie miało 13,3 mld zł kapitałów własnych (stan pro-forma na koniec III kw. 2006 r.). Nowy Bank BPH będzie posiadał po podziale łączne aktywa w wysokości 8,6 mld zł, a także 5,3 mld zł należności netto od klientów oraz kapitały własne w wysokości 1,4 mld zł. Kapitał banku będzie się dzielił na 28,7 mln akcji.

Głównym akcjonariuszem Pekao SA pozostanie UniCredit Italiano z 59,42% akcji, Skarb Państwa będzie miał 3,96%, zaś w wolnym obrocie będzie 36,62% walorów. UCI będzie też miał 71,03% akcji nowego Banku BPH, Skarb Państwa - 3,68%, a free float będzie stanowić 25,29% kapitału. ISB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pekao złoży prospekt emisyjny do KNF w maju