Pekin — miasto o największej liczbie miliarderów na świecie

PAP , DI
opublikowano: 08-04-2021, 12:45

Po siedmiu latach stolica Państwa Środka zdetronizowała Nowy Jork i jest obecnie miastem z największą liczbą miliarderów na świecie.

W ciągu ostatniego roku w stolicy Chin przybyło 33 miliarderów, a łącznie mieszka ich tam 100, o jedną osobę więcej niż w Nowym Jorku, największej metropolii USA – wynika z rankingu magazynu „Forbes”. Choć Pekin ma więcej miliarderów niż Nowy Jork, który znajdował się na szczycie listy przez siedem lat, majątek nowojorskich bogaczy wciąż jest o 80 mld USD większy niż pekińskich. Awans Pekinu wiązany jest z szybkim opanowaniem pandemii COVID-19 w Chinach, a także z dynamicznym rozwojem chińskich firm technologicznych i wzrostami na giełdzie.

Najbogatszym mieszkańcem Pekinu jest Zhang Yiming, założyciel platformy do udostępniania krótkich filmików Tik Tok i dyrektor generalny firmy ByteDance. W ciągu ostatniego roku jego majątek się podwoił — jest szacowany na 35,6 mld USD. Najzamożniejszy mieszkaniec Nowego Jorku, Michael Bloomberg, były burmistrz miasta, wciąż jest znacznie bogatszy od Zhanga — według magazynu „Forbes” jego majątek jest wart 59 mld USD.

W całych Chinach, wraz z Hongkongiem i Makau, grono miliarderów powiększyło się o 210, do 698 osób. Był to największy wzrost wśród państw ujętych w rankingu. Najludniejszy kraj na świecie stopniowo dogania pierwsze na liście USA, gdzie mieszka 724 miliarderów. Połowa nowych chińskich miliarderów zawdzięcza fortuny przemysłowi produkcyjnemu lub firmom technologicznym. Jest wśród nich m.in. Kate Wong, która dorobiła się na produkcji papierosów elektronicznych.

Mimo pandemii w ubiegłym roku na świecie przybyło na świecie 493 miliarderów. Tytuł najbogatszego człowieka na świecie po raz czwarty przypadł Jeffowi Bezosowi, założycielowi firmy Amazon. Jego majątek powiększył się o 64 mld USD — jest szacowany na 177 mld USD. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane