Pekin milczy w sprawie rzekomej umowy handlowej z USA

  • PAP
opublikowano: 13-12-2019, 15:06

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying nie potwierdziła na piątkowym briefingu doniesień, że Waszyngton i Pekin osiągnęły częściowe porozumienie handlowe. Na pytanie w tej sprawie odparła, że Chiny są otwarte na dialog, a umowa musi być obustronnie korzystna.

Agencja Reutera podała, powołując się na amerykańskie źródła, że Waszyngton przedstawił swoje warunki umowy mającej zakończyć toczoną od 17 miesięcy wojnę handlową. USA miały zaproponować zawieszenie niektórych karnych ceł na chiński eksport w zamian za zakup większej ilości amerykańskich towarów rolnych przez Chiny.

Doniesienia o porozumieniu nie zostały jednak oficjalnie potwierdzone przez żadną ze stron i obecnie nie jest jasne, czy USA wprowadzą zapowiadaną na 15 grudnia kolejną partię karnych ceł, obejmującą sprowadzane z Chin produkty warte prawie 160 mld dolarów rocznie.

„Chiny są skłonne do konstruktywnego dialogu, by rozwiązywać dzielące nas różnice i radzić sobie z nimi oraz wierzą, (…) że umowa musi być korzystna dla obu stron” - oświadczyła Hua na briefingu w Pekinie.

„Gdy tylko pojawiły się doniesienia sugerujące, że osiągnięto pierwszą fazę porozumienia, skoczyły ceny akcji na największych giełdach w USA i Europie. To pokazuje, że umowa poprzez negocjacje jest korzystna dla obu krajów i ich mieszkańców, i tego właśnie oczekuje społeczność międzynarodowa” - dodała rzeczniczka.

Według źródeł Reutera Waszyngton zgodził się zawiesić wprowadzenie taryf na chiński eksport wart 160 mld dolarów rocznie, a także obniżyć część karnych ceł wprowadzonych wcześniej. W zamian Pekin miałby w 2020 roku sprowadzić z USA produkty rolne za 50 mld dolarów, czyli dwa razy więcej niż w roku 2017, przed rozpoczęciem wojny handlowej.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy