Pekin może zgodzić się na większe zadłużenie regionów

opublikowano: 19-08-2019, 16:15

Władze Chin rozważają umożliwienie rządom prowincji większego zaciągnięcia długów na inwestycje w infrastrukturę, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg. Celem jest stymulacja słabnącej gospodarki kraju.

Władze mogą podwyższyć roczą kwotę tzw. specjalnych obligacji, która obecnie wynosi 2,15 bln juanów (305 mld USD), twierdzą informatorzy agencji. Zastrzegają, że skali podwyżki jeszcze nie ustalono.

Rozważanie zwiększenia emisji obligacji wskazuje, że Pekin uważa obecne działania stymulacyjne za niewystarczające w obliczu rosnących przeciwności, jak malejące inwestycje czy spowolnienie spowodowane przez wojnę handlową z USA. Kwota „specjalnych obligacji” przewidziana na 2019 roku już jest wyższa niż rok wcześniej. W czerwcu rząd poluzował reguły dotyczące jak mają być wydawane pieniądze z ich emisji.

Lokalne władze mają sprzedać przewidziane na ten rok obligacje do końca września. W pierwszym półroczu uplasowały papiery wartości prawie 1,4 bln juanów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy