Pekpol ma wziąć z rynku 40 mln zł

Michał Makarczyk
opublikowano: 05-11-2001, 00:00

W połowie grudnia odbędzie się NWZA Pekpolu, które zadecyduje o przeprowadzeniu emisji dla nowego inwestora strategicznego spółki — Eurocast. Z nieoficjalnych informacji wynika, że kapitał zakładowy może zostać podniesiony o ponad 50 proc., a wartość emisji przekroczy 40 mln zł. Przedstawiciele Pekpolu nie potwierdzają tych informacji.

Włoska firma Eurocast, właściciel stacji telewizyjnych Polonia 1, Super 1 oraz Top Shop, zamierza poprzez zakup akcji Pekpolu wejść na warszawską giełdę. W prasie pojawiły się nawet spekulacje dotyczące ewentualnej ceny emisyjnej akcji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wartość emisji przekroczy 10 mln USD (ponad 40 mln zł). Pekpol i jego główny akcjonariusz nie potwierdzają tych doniesień.

— Na tym etapie ustalenie ceny emisyjnej nie jest możliwe. Nie ma wyceny aportu, jaki ma wnieść włoski partner. Nie ma zatem żadnego konkretnego odniesienia, na którym można by się oprzeć. Nawet po określeniu wartości aportu, będzie on zweryfikowany przez niezależnego rewidenta. Chcemy, by transakcja była przejrzysta. Dlatego strony nie przedstawiają własnych wycen. Opinia będzie obiektywna, a więc powinna zostać zaakceptowana przez wszystkich akcjonariuszy. Nie wiem, czy będzie to 10 mln USD — mówi Hubert Rutkiewicz, członek rady nadzorczej Pekpolu z ramienia 7bulls, głównego akcjonariusza spółki.

Transakcja ma polegać na przeniesieniu na rzecz Pekpolu gotówki oraz aportu w postaci urządzeń i licencji telewizyjnych. W zamian za to mięsna spółka wyemituje akcje dla Eurocast i jego partnera finansowego Fincast. Warunkiem transakcji jest zakup kolejnej emisji przez Simest. Instytucja ta zajmuje się wspieraniem zagranicznych inwestycji włoskich firm.

— Wejście kapitałowe Simestu jest zabezpieczeniem transakcji. Jest to niezbędna gwarancja. Mamy nadzieję, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Oczywiście wstępne rozmowy mamy za sobą, teraz czekamy na decyzję Simestu — mówi przedstawiciel rady nadzorczej Pekpolu.

Obecnie kapitał zakładowy warszawskiej spółki wynosi 6,6 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Makarczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pekpol ma wziąć z rynku 40 mln zł