Pełen atak na zmysły

Małgorzata Mierżyńska
opublikowano: 11-06-2007, 00:00

Wódka w tubce, piwo w stalowej butelce, chipsy w torebce udającej papier pakowy. Odważne marki zapewniają konsumentom nowe wrażenia.

Trendy Tempo dyktują zmiany

stylu życia i kultury

Wódka w tubce, piwo w stalowej butelce, chipsy w torebce udającej papier pakowy. Odważne marki zapewniają konsumentom nowe wrażenia.

Hedonizm i przepych, dowcip i lekkość, prostota z ludzką twarzą, natura i zdrowie — oto najważniejsze dzisiaj tendencje na rynku opakowań. Widać je w materiałach i w rozwiązaniach graficznych.

— Kierunki rozwoju na rynku opakowań ściśle się wiążą z kierunkami zmian kulturowych i wśród konsumentów —uważa Małgorzata Leniarska, dyrektor zarządzająca agencji designerskiej Dragon Rouge.

Jej zdaniem, pierwszy —i dzisiaj najważniejszy trend — to hedonizm związany z nadmierną konsumpcją i radością życia, trącący lekkim eskapizmem. W opakowaniach przejawia się bogactwem kolorów, zabawą oraz grą w formy i style. Szczególnie widać to w luksusowych kosmetykach: dużo złota, intensywne, prawie kiczowate kolory.

Przeciwny nurt to prostota — ale nie surowy minimalizm, jaki poznaliśmy kilka lat temu. Dzisiaj to raczej prostota z ludzką twarzą: wesołe, jasne kolory, świetlistość, jasność. Wszystko przyjazne, bez ostrych zestawień i ducha techno. Słowem: czystość formy, ale nie technologizacja.

To nie bajer

Kolejny kierunek, widoczny głównie w branży dóbr szybko zbywalnych, można określić jako zdrowotny. W opakowaniach wykorzystuje często materiały naturalne, ekologiczne i nieprzetworzone, ale sięga też po inne formy wyrazu. W angielskich czy francuskich supermarketach czasem trudno już znaleźć opakowanie bez znaku 0 proc.: albo nie ma w nich tłuszczu, albo cukru. W wielu kategoriach produktów informacje zdrowotne na opakowaniu są najważniejsze, a skład jest eksponowany wyraźnie na froncie. W Polsce takie opakowania dopiero raczkują, a przykłady to choćby Fitness Nestle czy Fit up Kamisu.

Dla żywności bardzo ważny jest również nurt organic. U nas na razie w ogóle jeszcze nie istnieje, ale na przykład w Wielkiej Brytanii produkty z tej kategorii stanowią niemal jedną trzecią oferty supermarketów. Pochodzą z upraw ekologicznych, a opakowania to akcentują prostotą i czystością formy. Mają pokazywać, że nie jest to bajer marketingowy, lecz w najprostszej formie czysta natura. Nie ma tu miejsca na plastik. Nawet jogurty wlewa się w kartoniki dające w dotyku poczucie, że są papierowe.

Lekko i dowcipnie

— Niektóre marki rozmawiają z konsumentem bez patosu, nadmiernego edukowania, językiem lekkim i dowcipnym. Przykładem choćby istniejąca od około dwóch lat Innocent, marka bardzo znana i szeroko dyskutowana w Wielkiej Brytanii. Ma hiperproste opakowania, a na nich jedną kreską narysowane najprostsze symbole. Kolejny przykład, również z rynku brytyjskiego, to linia napojów Disswater: najprostsza etykieta, śmieszny symbol — żadnego udawania. Opakowanie ma być jak produkt: dobre i uczciwe, a na dodatek wyrażać to bez poważnej i srogiej miny — opowiada Małgorzata Leniarska.

Kolejna tendencja wiąże się z egzotyką i z zasadą fusion, ale nie traktuje ich zbyt dosłownie i łopatologicznie.

— Na opakowaniu nie pojawi się Chińczyk w typowym kapeluszu, lecz raczej specyficzny klimat, nastrój, kolor i liternictwo. Mamy odnieść wrażenie, że obcujemy z całym światem i czerpiemy z różnych kultur, ale nie tak jak w katalogu biura podróży TUI — tłumaczy szefowa Dragon Rouge i dodaje, że w Polsce, jeśli mamy do czynienia z egzotyką, to na razie raczej na poziomie dużej dosłowności.

Małgorzata Leniarska twierdzi, że producenci nie odważają się u nas bawić elementami innych kultur z obawy, że polski konsument tego nie odczyta. Jej zdaniem, w rzeczywistości bariera tkwi w głowach przedstawicieli firm, a nie konsumentów, brak zaś spektakularnych rozwiązań wynika u nas ze strachu producentów przed zbytnim odróżnieniem się od konkurencji. Dziwi to, tym bardziej że przecież w marketingu chodzi właśnie o to, by się wyróżnić.

Producenci opakowań

szkło

- Heinz Glass Działdowo

- Huta Szkła Czechy

- Huta Szkła Działdowo

- Huta Szkła Feniks

- Huta Szkła Orzesze

- Huta Szkła Sława

- Huta Szkła Ujście

- O-l Polska z Jarosławia

- Stolzle Glass Częstochowa

- Rexam Szkło Gostyń

tworzywa sztuczne

- Amcor PET Packaging Polska

- Autobar Packaging Poland

- Ergis Group

- Greiner Opakowania

- GTX Hanex Plastics

- Huhtamaki Polska

- Inline Poland

- Jokey

- Masko-Graham

- Nitroerg

- Plast Box

papier i tektura

- Aquilla

- Boxes Prestige Poland

- DS Smith Packaging

- Eurobox Polska

- Hammer Poznań

- Smurfit Kappa

- Polpak-Karton

- Stora Enso

- Tetra Pak

- TFP

- Ultra Pack

- Werner Kenkel

opakowania metalowe

- Asko Vogel & Noot

- Ball Packaging Europe Radomsko

- Grupa Can-Pack

Źródło: Packaging Polska, kolejność alfabetyczna

Liczba dnia

205

miliardów Tyle wynosi roczne światowe zużycie puszek. W Europie wskaźnik ten sięga 42 miliardów. Na polskim rynku konsumpcja napojów w puszkach rośnie bardzo szybko i w roku 2004 przekroczyła 2,2 miliarda. W przeliczeniu na jednego Polaka daje to roczne zużycie na poziomie około 57 sztuk, gdy jeszcze w roku 2001 wynosiło ono około 45 sztuk. Polska jest wśród pięciu europejskich liderów w zużyciu puszek i należy do najszybciej rozwijających się rynków puszek w Europie.

Źródło: Beverage Can Market Europe

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Mierżyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu