PEŁNA-DT chce by do 29 I Elektrim wyjaśnił sprawę PTC

Reuters
opublikowano: 24-01-2002, 17:20

WARSZAWA (Reuters) - Deutsche Telekom zażądał, by Elektrim do 29 stycznia potwierdził, czy w sytuacji, gdy otwarte zostało postępowanie układowe naruszona została umowa wspólników Polskiej Telefonii Cyfrowej. Jeśli tak, Deutsche uważa, że ma prawo do opcji call na kupno akcji PTC, podał Elektrim. Deutsche ma 49 procent akcji PTC, a reszta należy do joint venture Elektrimu i fra

WARSZAWA (Reuters) - Deutsche Telekom zażądał, by Elektrim do 29 stycznia potwierdził, czy w sytuacji, gdy otwarte zostało postępowanie układowe naruszona została umowa wspólników Polskiej Telefonii Cyfrowej. Jeśli tak, Deutsche uważa, że ma prawo do opcji call na kupno akcji PTC, podał Elektrim.

Deutsche ma 49 procent akcji PTC, a reszta należy do joint venture Elektrimu i francuskiego Vivendi - Elektrimu Telekomunikacja. Sam Elektrim posiada jeden udział w PTC.

"DT Mobil domaga się potwierdzenia do 29 stycznia przez Elektrim, że w związku z otwarciem postępowania układowego zachodzi w stosunku do spółki okoliczność 'istotnego naruszenia' w rozumieniu umowy wspólników PTC" - podał Elektrim.

"Złożenia takiego oświadczenia przez spółkę lub uznanie przez trybunał arbitrażowy iż zachodzi takie istotne naruszenie uprawniałoby DT Mobil do skorzystania z opcji call, tj. uprawnienia do odkupienia wszystkich udziałów PTC posiadanych przez Elektrim po cenie opcji określonej w umowie wspólników" - głosi czwartkowy komunikat.

Elektrim podał jednak, że "umowa wspólników nie przewiduje trybu, z którego korzysta DT Mobil, jak również faktu, że obecnie Elektrim posiada tylko jeden udział w PTC."

Reszta udziałów została wniesiona aportem do Elektrimu Telekomunikacja, ale to przeniesienie kwestionuje DT, spierając się ze spółka w sądzie wiedeńskim.

"Jedną z przyczyn uprawniających wspólnika do skorzystania z opcji call jest przypadek określony w umowie jako tzw. 'pogorszenie sytuacji ekonomicznej' jednego ze wspólników, który jest wówczas zobowiązany sprzedać swoje udziały" - głosi komunikat.

W ubiegłą środę sąd przychylił się do propozycji Elektrimu i oddalił wniosek o upadłość firmy zarządzając wszczęcie postępowania układowego.

Elektrim nie spłacił na czas zadłużenia wynikającego z emisji obligacji - w sumie około 480 milionów euro, więc obligatariusze złożyli wniosek o upadłość.

Spółka jednak zwróciła się do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania układowego i zaproponowała, by dług zredukować o 40 procent.

Elektrim podał, że odsprzedanie udziałów możliwe jest gdy wspólnik "jest przedmiotem wszczętego na wniosek lub też na podstawie postanowienia sądu postępowania likwidacyjnego upadłościowego, układowego lub bankowego postępowania ugodowego (...), gdy postępowania trwa przez 30 dni", lub też jeśli wspólnik "poinformuje pisemnie o swojej niewypłacalności".

Według komunikatu spółki, wspólnicy mogliby odkupić udziały innych partnerów po cenie stanowiącej "równowartość jego proporcjonalnego udziału w aktywach netto PTC" lub też po cenie stanowiącej "wszystkie wpłaty na kapitał zakładowy PTC dokonane przez tego wspólnika".

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane