PEŁNA-OPINIE-Deficyt obrotów bież. w VIII 392 mln USD

28-09-2001, 16:40

WARSZAWA (Reuters) - W sierpniu deficyt obrotów bieżących wyniósł 392 milionów dolarów wobec 285 milionów dolarów w lipcu. W okresie styczeń- sierpień deficyt sięgnął poziomu 5,052 miliarda dolarów, podał w piątek Narodowy Bank Polski (NBP).

Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewali się, że sierpniowy deficyt obrotów bieżących wyniesie 519 milionów dolarów.

Poniżej przedstawiamy opinie analityków i ekspertów na ten temat.

KATARZYNA ZAJDEL-KUROWSKA, EKONOMISTA BANKU HANDLOWEGO:

"To jest bardzo miła niespodzianka. Kolejny miesiąc z rzędu NBP nas pozytywnie zaskakuje. Silny wzrost eksportu jest pozytywny, ale potwierdziły się nasze przypuszczenia dotyczące zwiększenia się dynamiki importu.

Dodatkowo jest bardzo mały deficyt usług i niesklasyfikowanych obrotów, co może świadczyć o poprawie naszego handlu z Rosją.

Jednak mimo tego, że fundamenty są dobre, wciąż przeciwko redukcji stóp jest niepewność co do budżetu".

ZSOLT PAPP, EKONOMISTA Z ABN AMRO W LONDYNIE

"Te dane są lepsze niż oczekiwane, a deficyt handlowy jest również niższy niż spodziewany. Eksport, który rok do roku wzrósł o 17,4 procent potwierdza, kontunuację dobrego trendu w eksporcie. Również deficyt obrotów bieżących od stycznia do sierpnia potwierdza trwałą poprawę.

Podtrzymujemy nasze prognozy co do tegorocznego deficytu obrotów bieżących na poziomie dziewięciu miliardów dolarów, czyli pięciu procent PKB wobec 10 miliardów dolarów, 6,3 procent PKB w 2000 roku. Te dane powinny pomóc złotemu".

ANDREW KENNINGHAM, ANALITYK Z MERRILL LYNCH W LONDYNIE

"Jedynym wytłumaczeniem silnego wzrostu eksportu może być to, że wciąż popyt wewnętrzny jest zduszony i firmy muszą eksportować swoje produkty. Dane na temat deficytu obrotów bieżących powinny być dalej lepsze niż oczekiwano i deficyt w całym roku może być na poziomie pięciu procent PKB lub mniej.

Deficyt obrotów bieżących nie stanowi obecnie bardzo poważnego problemu. Jednak niższy wzrost w Europie wydaje się być negatywnym czynnikiem dla polskiego eksportu.

Nie wydaje mi się, że te liczby wpłyną na decyzję Rady Polityki Pieniężnej. RPP powinna obciąć stopy i prawdopodobnie zrobi to o 100 punktow bazowych w końcu października. Obecnie w ich uwadze znajdują się krajowe czynniki polityczne".

DARIUSZ ROSATI, CZŁONEK RADY POLITYKI PIENIĘŻNEJ:

"To bardzo dobre wyniki. Poprawa ponad dwukrotna w stosunku do ubiegłego roku i nieznaczy wzrost eksportu wskazuje na ewentualne przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Jedynym zmartwieniem może być to, że w poniedziałek wzmocni się złoty w związku z tymi optymistycznymi danymi".

((Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PEŁNA-OPINIE-Deficyt obrotów bież. w VIII 392 mln USD