PEŁNA-OPINIE-Produkcja przemysłowa wzrosła w XI o 2,8 proc r/r=2

Zakłady Remontowe Energetyki Warszawa S.A.
opublikowano: 18-12-2002, 16:55

WARSZAWA (Reuters) - W listopadzie produkcja przemysłowa spadła licząc miesiąc do miesiąca o 5,9 procent. Była też o 2,8 procent wyższa niż rok temu, podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Ankietowani przez Reutera analitycy spodziewali się w listopadzie spadku produkcji przemysłowej rok do roku o 1,5 procent.

W okresie styczeń-listopad produkcja przemysłowa wzrosła o 1,1 procent wobec analogicznego okresu roku ubiegłego.

W listopadzie ceny produkcji sprzedanej przemysłu liczone miesiąc do miesiąca spadły o 0,2 procent, a liczone rok do roku wzrosły o 2,1 procent. Analitycy ankietowani w tym miesiącu przez Reutera spodziewali się, że ceny produkcji liczone rok do roku wzrosną w listopadzie o 2,2 procent.

Poniżej przedstawiamy opinie ekonomistów na ten temat.

MARCIN MRÓZ, EKONOMISTA W SG BANK W WARSZAWIE

"Dane na temat produkcji są bardzo dobre z dwóch powodów. Po pierwsze potwierdzają one, że ożywienie które rozpoczęło się w ostatnich miesiącach trwa. Zauważamy również wzrost sprzedaży w sektorze przedsiębiorstw i jak na razie wygląda to na nieinflacyjne ożywienie gospodarcze.

Jak na razie wszystko idzie dobrze. Mamy wzrost gospodarczy bez inflacji. Jeżeli nie dojdzie do żadnych szoków zewnętrznych, perspektywa na najbliższe miesiące jest dobra: umiarkowany wzrost przy umiarkowanej presji inflacyjnej".

KRZYSZTOF RYBIŃSKI, GŁÓWNY EKONOMISTA W BANKU BPH-PBK W WARSZAWIE

"Dane o produkcji pokazują, że mamy do czynienia z ożywieniem gospodarczym, które będzie trwało zapewne również w przyszłym roku. Wzrost PPI pokazuje natomiast, że okres niskiej inflacji stopniowo zbliża się do końca".

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady Remontowe Energetyki Warszawa S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PEŁNA-OPINIE-Produkcja przemysłowa wzrosła w XI o 2,8 proc r/r=2