Pengab w górę

Beata Tomaszkiewicz
20-08-2003, 00:00

Bankowcy oczekują, że w ciągu najbliższych miesięcy wzrosną depozyty walutowe. Spodziewają się także zwiększonego popytu na kredyty małych firm.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w sierpniu o 1,3 pkt, do 22 pkt.

— Wpływ na to mają oczekiwania bankowców, którzy liczą na poprawę kondycji klientów. Przewidują oni, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy zdecydowanie wzrośnie popyt na kredyty ze strony małych i średnich przedsiębiorstw oraz klienci indywidualni znów chętniej zaczną się zadłużać — mówi Eugeniusz Śmiłowski, prezes IBOiR Pentor.

Dodaje, że bankowcy oczekują także wzrostu zainteresowania depozytami dewizowymi w związku ze spadkiem ceny polskiej waluty.

W tym miesiącu wzrost Pengaba oparty jest bardziej na oczekiwaniach niż na rzeczywistej sytuacji. W bankach nie dzieje się najlepiej. Depozyty walutowe spadły w 28 proc. badanych placówek, a złotowe w 40 proc. Nadal największą konkurencję stanowią jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych oraz obligacje skarbowe.

Nieco lepiej sytuacja wyglądała w kredytach, które drgnęły nieco w górę w 66 proc. placówek, a zmalały już tylko w 20 proc. Jednak jest to na razie zasługa rosnącej popularności kredytów mieszkaniowych, a nie poprawy kondycji przedsiębiorstw. Na razie firmy śmielej wykorzystują leasing, a klienci indywidualni pożyczki w zakładach pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pengab w górę