Pengab w lutym obniża wartość o 2,8 pkt.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-02-2006, 13:06

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab obniżył się w lutym w stosunku do poprzedniego miesiąca o 2,8 pkt. do 33 pkt. Jest to spadek sezonowy, a Pengab pozostaje w trendzie wzrostowym - poinformował we wtorek prezes instytutu Pentor Eugeniusz Śmiłowski.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab obniżył się w lutym w stosunku do poprzedniego miesiąca o 2,8 pkt. do 33 pkt. Jest to spadek sezonowy, a Pengab pozostaje w trendzie wzrostowym - poinformował we wtorek prezes instytutu Pentor Eugeniusz Śmiłowski. 

    Jak podkreślił Śmiłowski na konferencji prasowej,  Pengab rokrocznie w lutym obniża swą wartość nawet o 4 pkt. "Spadek o 2,8 pkt. nie powinien budzić niepokoju" - dodał.

    Wyjaśnił, że lutowa obniżka wartości indeksu była wynikiem spadków na rynkach depozytów i kredytów w styczniu 2006 r. Na rynku depozytów złotowych najsilniejsze spadki odnotowano dla depozytów bieżących. Pogorszenie nastąpiło także w obrębie terminowych lokat złotowych - wynika z lutowego Monitora Bankowego, zaprezentowanego we wtorek przez Związek Banków Polskich i Pentor.

    Zmalała również akcja kredytowa, w podobnym stopniu w zakresie kredytów denominowanych w złotówkach, jak i dla kredytów walutowych - poinformował Śmiłowski.

    Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury bankowej pogarszał się czwarty miesiąc z rzędu - w lutym zmalał o 3,7 pkt. do 45,3 pkt. i jest najniższy od sierpnia 2004 r.

    Bankowcy szacują, że w 2006 r. inflacja liczona grudzień do grudnia wyniesie średnio 2,35 proc. W porównaniu z pomiarem styczniowym oznacza to spadek o 0,09 pkt. Najwyższej inflacji spodziewają się reprezentanci banków z przewagą kapitału krajowego  (2,45 proc.), najniższej banki spółdzielcze (2,26 proc.).

    Banki przewidują też, iż kurs dolara na koniec roku wyniesie 3,30 zł, a euro - 3,87 zł.

    Z badań Pentora wynika, że banki przewidują na koniec roku średni poziom oprocentowania kredytu lombardowego na 5,45 proc. (spadek o 0,12 pkt. proc. w stosunku do stycznia) i redyskonta weksli 4,24 proc. (spadek o 0,15 pkt. proc. w stosunku do ub. miesiąca).

    Zgodnie z oczekiwaniami bankowców, oprocentowanie kredytów na cele gospodarcze pod koniec 2006 r. wyniesie 8,42 proc. (wzrost w stosunku do ub. miesiąca o 0,02 pkt. proc.), a lokat trzymiesięcznych 2,60 proc. (spadek o 0,18 pkt. proc. w stosunku do ub. miesiąca).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane