Pensja specjalisty rośnie z wiekiem

PAP
opublikowano: 25-02-2012, 08:41

Pracownicy w wieku 65 lat zarabiają dwa razy więcej niż osoby startujące w zawodzie – wynika z danych za 2011 r. zebranych przez firmę Sedlak & Sedlak, która specjalizuje się w monitorowaniu wynagrodzeń, a o których informuje „Rzeczpospolita”.

Wysokie zarobki osób najstarszych są wynikiem przede wszystkim zmiany struktury wynagrodzeń. W tym wieku pracują głównie mężczyźni, którzy co do zasady zarabiają więcej – na podobnych stanowiskach ich płace są o 10 – 20 proc. wyższe od płac kobiet. Kobiety w większości korzystają już w tym wieku z prawa do emerytury.

Najwięcej przeciętnie zarabiają osoby po 65. roku, czyli takie, które mimo osiągnięcia już w całości wieku emerytalnego nadal są aktywne. To głównie wysokiej klasy specjaliści, prawnicy, architekci, naukowcy. Przykładowo, przeciętna płaca prawnika w wieku 65 lat i więcej wynosiła w 2008 r. 10 tys. zł, a informatyka mężczyzny – 18 tys. zł. Za to pielęgniarki tylko 1,7 tys. zł, czyli mniej niż we wszystkich innych grupach wiekowych.

Wysokiej klasy specjaliści, prawnicy, architekci, naukowcy nie muszą po 65. roku życia narzekać na zarobki (fot. istockphoto.com)
Wysokiej klasy specjaliści, prawnicy, architekci, naukowcy nie muszą po 65. roku życia narzekać na zarobki (fot. istockphoto.com)
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane