Pensja w obcej walucie - przywilej czy ryzyko?

  • Materiał partnera
opublikowano: 12-04-2018, 09:02
aktualizacja: 12-04-2018, 09:05

Zmieniające się kursy walut w szczególny sposób dotykają miliony Polaków, którzy czasowo pracują za granicą, ale swoje zarobki odnoszą do realiów życia w Polsce. Ich pensje rosną bądź maleją wraz z tym, jak zmienia się relacja np. euro, funta, dolara czy korony do złotego, a istotnego znaczenia nabierają terminy wymiany walut.

Wg GUS 2,5 mln polskich pracowników zdecydowało się na czasową emigrację. Istnieją szacunki, które mówią, że za granicami pracuje nawet ok. 3,5 mln Polaków. Najwięcej naszych rodaków zarobkuje w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Wielu z nich oszczędza, by pieniądze inwestować lub wydawać w ojczyźnie. I to właśnie oni stają przed dylematem, kiedy wymienić obcą walutę na złote oraz jak przesłać część zarobków rodzinie bądź na swój rachunek złotowy.

Bardzo podobne wątpliwości mogą odczuwać osoby pracujące w Polsce, które umówiły się ze swoimi pracodawcami na wynagrodzenia np. w euro, na co pozwalają obowiązujące od 2009 r. przepisy Kodeksu pracy.

Złoty środek na wymianę waluty

O ile znalezienie stacjonarnego kantoru, banku czy internetowego serwisu wymiany walut i porównanie kursów, jakie oferują, nie przysparza problemów, o tyle wybór odpowiedniego momentu transakcji bywa trudniejszy.

O notowaniach walut decydują rozmaite czynniki. Wydarzenia polityczne, działania banków centralnych, publikowanie oficjalnych danych gospodarczych, globalne nastroje na rynkach - to tylko niektóre z nich. Aby podążać za tendencjami, trzeba uwzględniać wydarzenia istotne dla dwóch walut. Polaka pracującego np. w Wielkiej Brytanii powinny zainteresować wiadomości dotyczące gospodarek polskiej i brytyjskiej. W sumie może to oznaczać kilkanaście sytuacji, które w ciągu miesiąca wpływają na kurs funta w stosunku do złotego. Śledzenie tego wszystkiego wymaga czasu i wiedzy. Na szczęście istnieje też prostszy sposób na uniknięcie ryzyka. Wystarczy rozkładać kwotę na raty, a transakcję na kilka etapów w określonym okresie czasu, choćby cztery-pięć razy w miesiącu. Żadne pojedyncze wydarzenia nie wpłyną wówczas negatywnie na całą wymianę.

Jeżeli z wymianą większej kwoty można się wstrzymać kilka miesięcy, warto poznać opracowanie analityka rynkowego firmy Cinkciarz.pl. Z obserwacji zmian kursów, powstał wniosek, że dla wymieniających euro i dolary na złote najmniej korzystne były drugie kwartały ostatnich kilku lat. - Kursy walut są jednak tak wrażliwe i zależne od czynników krajowych oraz zagranicznych, że powyższej obserwacji nie należy wykorzystywać do zarabiania na wymianie waluty, tylko do minimalizowania ew. strat - przestrzegał Bartosz Grejner, analityk Cinkciarz.pl.

Wymiana i co dalej?

Czy oszczędzać pieniądze w obcej walucie, czy też w PLN? Oto kolejny dylemat zarobkowego emigranta. Wiele zależy od indywidualnych skłonności do ryzyka, wysokości kwot i horyzontu czasowego. Lokaty bankowe, prosta i bezpieczna forma oszczędzania, w Polsce stają się coraz mniej opłacalne. W styczniu br. średnie oprocentowanie standardowych lokat wynosiło 1,6 proc. W tym samym miesiącu inflacja w Polsce była na poziomie 1,9 proc. Uwzględniając konieczność zapłacenia tzw. podatku Belki, może się okazać, że zysk z oprocentowania wyjdzie tylko pozorny. - Akcje, fundusze, nieruchomości, to tylko niektóre alternatywne formy inwestowania i oszczędzania, wymagają jednak większej tolerancji do ryzyka albo większych nakładów i zaangażowania gotówki na dłużej - określał analityk Cinkciarz.pl.

Jak przekazy pieniężne trafiają do domu

Czasy, gdy pracujący za granicą wozili do domu gotówkę, wysyłali pieniądze w listach czy posługiwali się przekazami pocztowymi, ustąpiły miejsca przelewom bankowym. Jeśli jednak przesyłamy pieniądze z rachunku np. w funtach na konto złotowe, to banki dokonają przewalutowania na swoich warunkach, które na ogół nie będą najkorzystniejsze dla klienta. Na dodatek operacja potrwa i zostanie obarczona prowizjami. Lepsze rozwiązanie na wysyłkę pieniędzy z różnych państw połączone z opcją wymiany walut oferuje portal finansowy Cinkciarz.pl na stronie: https://cinkciarz.pl/przekazy-pieniezne. Klient może wykonać przekazy pieniężne z rachunku bankowego lub portfela walutowego, korzystając z opcji przekazu na nr telefonu lub adres e-mail i skorzystać z wyboru 24 walut dostępnych w ofercie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane