Pensje Bułgarów i Łotyszy rosną najszybciej w UE

IAR
26-08-2008, 12:11

Polskie pensje nie rosną najszybciej w Unii Europejskiej. Bardziej dynamicznie bogacą się Łotysze i Bułgarzy - donosi "Rzeczpospolita".

Gazeta zwraca uwagę na to, że pensje w naszym kraju systematycznie rosną. W I kw. tego roku średnia płaca wynosiła u nas ok. 900 euro.

Jeszcze szybciej niż w Polsce rosną wynagrodzenia w innych krajach, które niedawno wstąpiły do Unii. Rekordzistką jest Łotwa - tam średnia pensja w pierwszym kwartale roku była o 28 proc. większa niż rok wcześniej.

W Bułgarii płaca wzrosła średnio o 24 proc. W tym samym czasie zarobki w Wielkiej Brytanii wzrosły o niecałe 4 proc., a w Niemczech - o 2,5.

Nad Wisłą zanotowano wzrost o 10 proc. Mimo to nasze zarobki wciąż są znacznie niższe niż na Zachodzie. Przeciętny Niemiec zarabia ok. 3 tys. euro, a statystyczny Kowalski ponad 2 tys. mniej.

W Bułgarii miesięczna pensja to obecnie mniej niż 250 euro, a na Łotwie - 645 euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pensje Bułgarów i Łotyszy rosną najszybciej w UE