Pensje przestały się kurczyć

JKW
opublikowano: 12-02-2013, 00:00

W ostatnim kwartale ubiegłego roku pracownik w Polsce zarabiał przeciętnie 3690 zł brutto miesięcznie — podał Główny Urząd Statystyczny.

Przez rok średnia pensja urosła więc o 2,9 proc., co oznacza, że realnie — po uwzględnieniu zmian cen — wynagrodzenia w polskiej gospodarce utrzymały się bez zmian (inflacja również wyniosła w tym czasie 2,9 proc. rocznie). To dobra wiadomość, bo w dwóch poprzednich kwartałach wynagrodzenia realnie się kurczyły, czyli siła nabywcza dochodów gospodarstw domowych spadała (odpowiednio o 0,1 i 1,1 proc.). Biorąc pod uwagę fakt, że inflacja silnie hamuje, należy się spodziewać, że w bieżącym kwartale zobaczymy wreszcie realny wzrost wynagrodzeń.

2,9 proc. Taki był średni roczny wzrost wynagrodzeń w Polsce w czwartym kwartale 2012 r. Siła nabywcza pensji stanęła w miejscu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane