Pensje rosną coraz szybciej

GRA
opublikowano: 19-11-2007, 00:00

Tak szybkiego wzrostu płac i zatrudnienia nie widziano w naszej gospodarce od lat. To pachnie wyższymi cenami. I stopami.

Tak szybkiego wzrostu płac i zatrudnienia nie widziano w naszej gospodarce od lat. To pachnie wyższymi cenami. I stopami.

W październiku płace w przedsiębiorstwach wzrosły w ujęciu rocznym o 11 proc. To więcej, niż spodziewali się analitycy (konsensus rynkowy mówił o 9,6 proc.) i najwięcej w XXI w. Szybciej niż przez ostatnie lata rosło zatrudnienie. Wzrost wyniósł 5 proc., też powyżej oczekiwań analityków (wskazywali na 4,7 proc.).

— Te dane pokazują, że sytuacja na rynku pracy jest trudna, a problemy ze zdobyciem rąk do pracy są wciąż jedną z największych przeszkód w rozwoju biznesu. Przewiduję, że podobne tendencje utrzymają się jeszcze przez najbliższe dwa lub trzy kwartały — mówi Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku.

Z danych GUS wynika, że nominalny fundusz płac (czyli miesięczne wynagrodzenie pomnożone przez zatrudnienie) wzrósł o 16,6 proc. Po skorygowaniu go o inflację otrzymamy około 13,2 proc.

— To znaczny wzrost. Oznacza to, że realnie o tyle zwiększyła się całkowita siła nabywcza ludzi zatrudnionych w przedsiębiorstwach — wyjaśnia Marcin Mróz.

Mocno wzrosły też jednostkowe koszty pracy. Przy różnych prognozach dla produkcji przemysłowej zwyżkę szacuje się na 4-6 proc.

Jakie to może mieć przełożenie na politykę pieniężną? Analitycy są zgodni.

— Dane z rynku pracy potwierdzają, że ryzyko wzrostu inflacji z powodu wzrostu jednostkowych kosztów pracy jest wysokie — ocenia Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH.

Wtóruje mu Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska. Widzi analogie do sytuacji w krajach bałtyckich.

— Tam szybki wzrost płac przyczynił się do wzrostu inflacji. To wyraźny sygnał dla Rady Polityki Pieniężnej, że konieczna jest podwyżka stóp procentowych.Myślę, że w listopadzie podwyżka wyniesie 0,25 pkt baz., a do kolejnej dojdzie na początku przyszłego roku — przewiduje Jacek Wiśniewski.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane