Pentor: 25 proc. Polaków chce powstania koalicji PO-PiS, tyle samo rozwiązania Sejmu

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 19-01-2006, 11:54

Co czwarty Polak uważa, że najlepszym rozwiązaniem obecnego kryzysu w Sejmie byłoby powstanie koalicji PiS i PO. Tyle samo Polaków chciałoby rozwiązania parlamentu i przedterminowych wyborów. Wynika tak z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez instytut badawczy Pentor Research International.

Co czwarty Polak uważa, że najlepszym rozwiązaniem obecnego kryzysu w Sejmie byłoby powstanie koalicji PiS i PO. Tyle samo Polaków chciałoby rozwiązania parlamentu i przedterminowych wyborów. Wynika tak z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez instytut badawczy Pentor Research International.

Według Jerzego Głuszyńskiego z Pentora, wyniki pokazują, że Polacy są zdezorientowani. Świadczy o tym fakt, że zaledwie kilka miesięcy po wyborach duża grupa Polaków godzi się na wcześniejsze wybory. Jerzy Głuszyński wyjaśnia, że opowiadają się za takim rozwiązaniem, bo są niezadowoleni z obecnej sytuacji, a zwłaszcza ciągłej niepewności.

Ekspert podkreśla, że wielu Polaków oczekuje spełnienia wyborczych obietnic i utworzenia koalicji PO-PiS-u. Dodaje, że dzieje się tak mimo że partie nie mogą dojść do porozumienia i walczą ze sobą. Znacznie mniej osób, bo zaledwie 14 procent, opowiada się za powstaniem koalicji PiS z Samoobroną, LPR-em lub ludowcami. Najmniej Polaków, bo zaledwie 8 procent, popiera utworzenie koalicji przez wszystkie partie obecne w Sejmie bez udziału PiS.

Jerzy Głuszyński zwraca uwagę, że co czwarty badany nie był w stanie określić, jakie rozwiązanie jest odpowiednie. Wyjaśnia, że w tej grupie znajdują się osoby, które nie brały udziału w ostatnich wyborach, są zniesmaczone życiem politycznym i jest im wszystko jedno, jakie decyzje podejmą politycy. Instytut Pentor Research International przeprowadził sondaż telefonicznie w tym tygodniu na reprezentatywnej próbie 800 dorosłych osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane