Pentor: Kryzys miał mniejszy wpływ na banki w Polsce niż za granicą

DI, PAP
opublikowano: 20-08-2010, 11:44

Zdaniem Polaków, światowy kryzys finansowy miał mniejszy wpływ na sytuację i kondycję banków w Polsce niż za granicą - wynika z badania opinii wykonanego przez Pentor. Zdaniem respondentów, banki w  kraju były bardziej odporne na zawirowania na światowych rynkach.

Według 52 proc. badanych kryzys miał wpływ na banki działające w Polsce, a 62 proc., że miał wpływ na banki działające za granicą. 38 proc. badanych uważa, że raczej nie lub zdecydowanie nie miał wpływu na sytuację banków w Polsce, a 18 proc., że nie miał wpływu na sytuację banków działających za granicą.

Z badania wynika, że bankom polskim i z przewagą polskiego kapitału ufa 81 proc. badanych; nie ufa im 13 proc. Bankom zagranicznym i z przewagą kapitału zagranicznego ufa 45 proc. badanych, a nie ma zaufania 36 proc.

Pentor Research International między 3 a 12 sierpnia przeprowadził badanie dotyczące opinii o bankach i planowanej sprzedaży Banku Zachodniego WBK, na reprezentatywnej dla pełnoletnich mieszkańców Polski próbie tysiąca osób. Błąd statystyczny pomiaru to 3 proc.

Większość badanych - 71 proc. - opowiada się za sprzedażą BZ WBK bankowi z polskim kapitałem. Za sprzedażą BZ WBK bankowi z obcym kapitałem jest 15 proc. badanych. 14 proc. nie ma zdania na ten temat. 45 proc. pytanych przez Pentor Polaków uważa, że PKO BP powinien kupić BZ WBK, a 10 proc, że nie powinien tego robić. Dla 37 proc. badanych to, czy PKO BP kupi BZ WBK, jest obojętne. Według większości badanych - 79 proc. - kupno BZ WBK przez polską instytucję gwarantuje klientom bezpieczeństwo ich środków finansowych. 12 proc. nie zgadza się z takim zdaniem.

73 proc. Polaków uważa, że nasz rząd powinien wspierać PKO BP w zakupie BZ WBK. 19 proc. jest zdania przeciwnego.

Właściciel 70,4 proc. udziałów BZ WBK, irlandzki bank AIB zmuszony jest sprzedać polski bank, ponieważ musi się rekapitalizować i zwiększyć rezerwy o 7,4 mld euro do końca 2010 r. Sprzedaż BZ WBK według niektórych ocen przyniosłaby mu ok. 2,4 mld euro.

W lipcu minister skarbu Aleksander Grad ocenił w rozmowie z PAP, że PKO BP ma szansę w procesie sprzedaży BZ WBK odegrać ważną rolę, zakończoną sukcesem. Wcześniej media nieoficjalnie informowały, że zainteresowane BZ WBK są włoski Intesa Sanpaolo, hiszpański Banco Santander, francuski BNP Paribas oraz PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane