PEP stawia na atrakcyjne nisze rynku energii

Sebastian Gawłowski
13-04-2005, 00:00

Polish Energy Partners (PEP) to kolejna niszowa spółka, która w najbliższym czasie przeprowadzi ofertę publiczną. Profil działalności spółki jest unikalny nie tylko na warszawskiej giełdzie, ale również polskim rynku energetycznym. Prezentuje nowe podejście do prowadzenia biznesu na tym rynku. Działalność PEP opiera się na dwóch filarach: outsourcingu energetyki przemysłowej i produkcji energii odnawialnej.

DM BZ WBK, oferujący akcje PEP, wycenia jeden walor na 10,6 zł. Przy tej cenie wskaźnik P/E za 2004 r. wynosi 22,0 i jest nieco wyższy od pozostałych giełdowych producentów energii. Cena emisyjna na pewno będzie niższa od wyceny oferującego. Powinna uwzględniać dyskonto związane z pierwszą ofertą publiczną oraz biznesem, który nie jest bliżej znany inwestorom giełdowym.

Podstawową różnicą między PEP a tradycyjnym producentem ciepła jest brak zależności od taryf ustalanych przez państwo. Dzięki temu rentowność netto PEP (ponad 16 proc.) jest najwyższa wśród giełdowych dostawców energii. Na rynku outsourcingu energetycznego spółka jest liderem w Polsce. Obecnie prowadzi cztery projekty: elektrociepłownie m.in. dla Mondi Świecie, ZCh Wizów i Whirlpoola. Każdy projekt stanowi odrębną spółkę w ramach grupy PEP.

Spółka przejmuje aktywa energetyczne głównie firm papierniczych lub chemicznych i świadczy na ich rzecz usługi produkcji energii. Podstawą działalności są długoterminowe umowy. Są one tak opracowane, by ryzyko było rozłożone między obu partnerów. Klient pokrywa koszty m.in. zmian kursowych, stóp procentowych, cen paliw lub obsługi długu. Jednocześnie obie strony zarabiają — PEP na swoich usługach, klient na obniżce kosztów energii.

Specyfiką działalności firmy jest fakt, że korzystny dla niej jest spadek przychodów z projektu. Paradoksalnie zwiększa się wtedy zysk. W jaki sposób? Dzięki stałej poprawie efektywności elektrociepłowni klient kupuje od spółki mniej energii. W efekcie spada sprzedaż, ale jeszcze szybciej obniżają się koszty działania. Dodatkowo emitent zarabia na przychodach finansowych np. z tytułu dzierżawy lokalizacji. Spółka chce ponadto rozwijać produkcję energii odnawialnej (np. farmy wiatrowe). Dyrektywy UE dotyczące konieczności rozwijania tego rodzaju energetyki sprawiają, że to perspektywiczny rynek. Najważniejszym czynnikiem ryzyka dla spółki jest wypłacalność klientów. Spółka stara się go minimalizować podpisując umowy z wiarygodnymi firmami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PEP stawia na atrakcyjne nisze rynku energii