PEP stawia na siłę wiatru

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 19-06-2006, 00:00

Kurs akcji firmy zajmującej się outsourcingiem produkcji energii i ciepła zanurkował w ubiegłym tygodniu o 23 proc. Inwestorzy utracili zaufanie do Polish Energy Partners (PEP) po tym, jak firma poinformowała o 4,5 mln zł zaległości płatniczych jednego z klientów — Zakładów Chemicznych Wizów. Upadek tego klienta zmusiłby spółkę do odpisu rzędu 15 mln zł z tytułu trwałej utraty wartości aktywów, co przełożyłoby się na 3 mln zł straty netto w tym roku. W ciągu miesiąca będzie wiadomo, czy PEP zostanie zmuszony do rewizji prognoz finansowych.

Reakcja inwestorów na informację została zwielokrotnio- na przez zawieruchę na giełdzie. Dodatkowo mogli oni obawiać się, że spółka zwlekała z uprzedzeniem o kłopotach. Zarząd wyjaśnia, że informacja została upubliczniona niezwłocznie po tym, jak wystąpiły czynniki uzasadniające zagrożenie, a raport zakłada czarny scenariusz rozwoju sytuacji.

Projekt ciepłowni dla Wizowa przynosił PEP 1,8 mln zł zysku netto rocznie. To tylko 15 proc. szacunków tegorocznego czystego zarobku. Taką kwotę spółka utraciłaby również w kolejnych latach, gdyby musiała zamknąć ten projekt. Warto jednak pamiętać, że według strategii rozwoju firmy, zdecydowaną większość przyszłych zysków ma przywiać wiatr, a właściwie elektrownie wiatrowe. Spółka kończy budowę pierwszej farmy w Pucku. Plany zakładają, że będzie ona dysponowała mocą 150 megawatów. Wydaje się, że jeśli sprawa Wizowa potoczy się według czarnego scenariusza, to zakładaną moc pucka inwestycja może osiągnąć później niż planowano. Za to do 2010 r. PEP ma dysponować łącznie 300 megawatami mocy farm wiatrowych. Stawia również na biomasę — tu można spodziewać się w najbliższej przyszłości kolejnych informacji o inwestycjach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PEP stawia na siłę wiatru