PERN chce przeznaczyć na inwestycje prawie 2 mld zł

PAP
opublikowano: 04-10-2017, 17:47

Prawie 2 mld zł na inwestycje w ciągu najbliższych czterech lat zamierza przeznaczyć PERN po połączeniu ze swoją spółką zależną OLPP, co stanie się z początkiem 2018 r. PERN chce pełnić rolę podmiotu, który porządkuje krajowy rynek ropy naftowej i paliw.

„W następnych czterech latach chcemy wydać do 2 mld zł na inwestycje związane z rozwojem sektora transportu i magazynowania ropy naftowej, a także transportu, magazynowania i obrotu paliwami na poziomie hurtowym” – powiedział wiceprezes PERN Rafał Miland podczas środowej konferencji prasowej w bazie spółki w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem.

Baza magazynowa ropy naftowej n/z zbiorniki ropy których operatorem jest Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociagów Naftowych "Przyjazń" (PERN)
Fot. Pawel Mamcarz/FORUM

Jak zaznaczył, by zrealizować planowane inwestycje PERN musi być silnym, zintegrowanym podmiotem i temu właśnie celowi służy przede wszystkim połączenie z OLPP jako spółką przejmowaną. Dodał, że proces integracji PERN i OLPP jest zarazem elementem porządkowania krajowego rynku ropy naftowej i paliw.

„Widzimy rolę PERN jako podmiotu, który porządkuje rynek ropy naftowej i paliw, który odpowiada za te segmenty, na których się zna, do których jest przeznaczony, czyli przeładunek ropy naftowej, transport rurociągowy i magazynowanie, w tym zapasów interwencyjnych, a także transport rurociągowy i magazynowanie paliw” – powiedział Miland. „W żadnym wypadku, i to trzeba jasno podkreślić, nie będziemy i nie zamierzamy się wtrącać czy to w produkcję paliw, czy w rafinację ropy naftowej, czy też w sektor dystrybucyjny” – dodał wiceprezes PERN.

Miland, wymieniając planowane przez PERN strategiczne inwestycje, przypomniał, iż w ostatnim czasie spółka ogłosiła przetarg na budowę w swej bazie magazynowej w Gdańsku dwóch zbiorników na ropę naftową o pojemności po 100 tys. metrów sześc. każdy. „W najbliższym czasie będziemy też ogłaszać przetarg na rozbudowę naszego gdańskiego Terminala Naftowego. Planujemy jego powiększenie o ponad 360 tys. metrów sześc. pojemności. A powiększone pojemności magazynowe są nam i naszemu krajowi niezbędne. Ilość pojemności magazynowych jest wprost proporcjonalna do rozwoju rynku, a ten rynek ropy i paliw w Polsce bardzo dobrze się rozwija” – oświadczył wiceprezes PERN.

Dodał, iż także w segmencie paliwowym PERN planuje rozbudowę pojemności baz magazynowych, którymi obecnie zarządza OLPP. „Tu mówimy o budowie nowych pojemności paliwowych na ponad 300 tys. metrów sześc., z czego 100 tys. chcemy wybudować do końca przyszłego roku, a 200 tys. w kolejnych latach. Chodzi o to, byśmy mogli sprostać oczekiwaniom naszych klientów” – powiedział Miland.

Według niego, w efekcie połączenia PERN i OLPP, powstanie podmiot większy, będący w stanie jeszcze lepiej obsługiwać swych klientów, jak np. rafinerie, które obecnie są osobno klientami obu spółek. Miland zapewnił, że PERN przejmie wszystkie umowy i zobowiązania OLPP. „Jak będziemy razem, będziemy mogli zaoferować wspólną usługę, którą można porównać one-sto-shop, gdzie będziemy mogli obsłużyć kompleksowo naszych klientów rafineryjnych, nie zapominając też o innych, bo są klienci, którzy korzystają tylko z usług oferowanych przez bazy paliw albo tylko z usług baz surowcowych, czy transportu rurociągowego” – wyjaśnił wiceprezes PERN.

Podkreślił, że plan integracji PERN i OLPP posiada już wszystkie wymagane zgody korporacyjne. Potwierdził, że przewidywany moment połączenia to początek przyszłego roku. „Jest składany wniosek do Sądu Rejestrowego o wpisanie z dniem 2 stycznia 2018 r. połączonego podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego” – dodał.

Miland poinformował, iż w ramach procesu integracji z OLPP zostało zawarte pod koniec września porozumienie społeczne ze związkami zawodowymi działającymi PERN w sprawie gwarancji pracowniczych. Przyznał, iż podobne porozumienie jest jeszcze negocjowane ze związkami z OLPP, w tym także z tamtejszą „Solidarnością”, która - jak zaznaczył - powróciła do prowadzonych tam rozmów, niezależnie od prowadzonego sporu zbiorowego, który obecnie znajduje się w fazie wyboru mediatora.

Na pytanie, w jakim terminie spodziewane jest porozumienie społeczne w ramach negocjacji ze związkami z OLPP, wiceprezes PERN odparł: „Myślę, że w październiku ono musi być, dlatego, że elementem tego porozumienia jest również zmiana w istniejącym jeszcze Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy w OLPP”. Przyznał, że następne spotkanie negocjacyjne ze związkami OLPP planowane jest na 12 października.

W ramach prowadzonego od lipca sporu zbiorowego „Solidarność” z OLPP domaga się m.in. podpisania porozumienia transferowego, które „w sposób realny daje gwarancje trwałości pracy oraz rozwoju zawodowego pracowników, zabezpiecza liczbę etatów i gwarancje pracy”. Związek wystąpił do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego o przyjęcie roli mediatora.

PERN to państwowy podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który na terenie kraju zarządza siecią ponad 2,5 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc. Spółka tłoczy ropę rurociągiem „Przyjaźń” z Rosji do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech. Transportuje też surowiec dostarczany drogą morską do gdańskiego Naftoportu i do swojego Terminalu Naftowego.

OLPP jest spółką zależną PERN, która powstała w 1997 r. To największy w Polsce podmiot specjalizujący się w magazynowaniu i przeładunku paliw płynnych, który posiada 19 baz magazynowych i ok. 60-proc. udział w krajowym rynku tego segmentu. W magazynach OLPP o pojemności ok. 1,8 mln metrów sześc. składowane są paliwa do bieżącej dystrybucji i w ramach rezerw państwowych.

Grupa kapitałowa PERN w 2016 r. osiągnęła ponad 1,2 mld zł przychodów i 368 mln zł zysku netto, a sam PERN wypracował w tym czasie przychody na poziomie 734 mln zł i zysk netto w wysokości 319 mln zł.

Konferencja prasowa w należącej do PERN bazie magazynowej ropy naftowej w Miszewku Strzałkowskim, największym tego typu obiekcie w Polsce, odbyła się m.in. jako wstęp do organizowanego przez Centrum Gospodarcze im. M. Kopernika panelu „Bezpieczeństwo surowcowe Polski. Możliwości i oczekiwania”, który odbędzie się w czwartek w Płocku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane