PERN: dostawy ropy rurociągiem "Przyjaźń" zgodne z harmonogramem i zapotrzebowaniem

  • PAP
opublikowano: 18-11-2021, 12:36

Dostawy ropy naftowej rurociągiem "Przyjaźń", czyli magistralą, którą rosyjski surowiec płynie do Polski i dalej do Niemiec tranzytem przez Białoruś, odbywają się zgodnie z harmonogramem i zapotrzebowaniem rafinerii - poinformował w czwartek PERN.

"Realizacja tłoczeń jest zgodna z harmonogramem i zapotrzebowaniem rafinerii" - powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka PERN Katarzyna Krasińska, odnosząc się do aktualnej sytuacji związanej z przesyłem surowca rurociągiem "Przyjaźń" z Rosji, tranzytem przez Białoruś.

Fot. Pawel Mamcarz/FORUM
Fot. Pawel Mamcarz/FORUM

W środę PERN, powołując się na rosyjski Transnieft, ogłosił, że w związku z nieplanowanymi pracami remontowymi na odcinku rurociągu "Przyjaźń" Unecha-Mozyr na Białorusi do czwartku rano tłoczenie ropy naftowej do Polski i Niemiec będzie odbywało się w nieznacznie zmniejszonym reżimie.

"PERN został poinformowany przez Transnieft, że w związku z nieplanowanymi pracami remontowymi na odcinku Unecha-Mozyr po stronie białoruskiej, do jutra, do godz. 10. tłoczenie ropy naftowej do Polski i Niemiec będzie odbywało się w nieznacznie zmniejszonym reżimie tłoczeń" - informował w środowym komunikacie spółka. PERN podkreślał, że "miesięczny wolumen surowca ma być zrealizowany zgodnie z założeniami". Spółka zapewniła przy tym, iż "polski system naftowy jest w pełni zabezpieczony i działa w sposób ciągły".

PERN to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządzający m.in. na terenie naszego kraju rurociągami tłoczącymi ropę naftową - w tym z Rosji, magistralą "Przyjaźń", tranzytem przez Białoruś - do rafinerii PKN Orlen w Płocku oraz Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech.

Także w środę PKN Orlen uspokajał, że dostawy ropy naftowej rurociągiem "Przyjaźń" odbywają się tam planowo. "Obecnie dostawy ropy naftowej rurociągiem +Przyjaźń+ do PKN Orlen realizowane są zgodnie z planem" - informowała PAP rzeczniczka spółki Joanna Zakrzewska. Wyjaśniła, iż "PKN Orlen nie posiada żadnych kontraktów na dostawy ropy naftowej od dostawców białoruskich". Zakrzewska dodała, iż dostawcami surowca odbieranego przez koncern rurociągiem "Przyjaźń" są wyłącznie kontrahenci rosyjscy. "Monitorujemy sytuację" - zapewniła rzeczniczka PKN Orlen.

Znajdujący się w Płocku główny zakład produkcyjny PKN Orlen to największy kompleks rafineryjno-petrochemiczny w Polsce i jeden z największych w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane