Pernod Ricard ostro tnie zatrudnienie w Wyborowej

Katarzyna Jaźwińska
26-11-2001, 00:00

Pernod Ricard, inwestor w poznańskiej Wyborowej, chce, by ze spółki odeszło 200 osób, czyli około jednej trzeciej załogi. Francuski inwestor przeznaczył na ten projekt około 60 mln zł.

Pernod Ricard, do którego należy 80 proc. akcji Wyborowej (dawniej Polmos Poznań), chce, by ze spółki odeszło 200 z około 640 pracowników.

Andrzej Szumowski, odpowiadający za kontakty spółki z prasą, podkreśla, że nie będą to zwolnienia grupowe. Inwestor zaproponuje skorzystanie z pakietu socjalnego i dobrowolne odejście.

— Wówczas zatrudniony ma otrzymać odprawę wysokości ostatniego miesięcznego wynagrodzenia, powiększonego o okres pozostały do końca zagwarantowanego w pakiecie socjalnym (4 lata). To oznacza, że jeśli osoba zatrudniona w Wyborowej odejdzie z pracy 1 grudnia, może otrzymać 45 miesięcznych wynagrodzeń — mówi jeden ze związkowców, który nie chce ujawnić nazwiska.

W 2000 roku średnia płaca brutto w spółce (łącznie z menedżmentem) wyniosła 5,2 tys. zł. W tym roku pracownicy otrzymali 9-proc. podwyżkę.

Zdaniem Andrzeja Szumowskiego, propozycja inwestora zachęci pracowników spółki do dobrowolnych odejść. Związkowcy mają jednak inne zdanie.

Jedni i drudzy zgadzają się jednak, że grupowych zwolnień nie będzie. To drugie rozwiązanie zresztą byłoby mniej opłacalne także dla Pernod Ricard. Zgodnie z zapisami pakietu, gdyby inwestor zdecydował się na takie zwolnienia, oprócz odpraw musiałby płacić karę wysokości przeciętnego wynagrodzenia określonego przez GUS (nieco ponad 2 tys. zł).

Francuzi przygotowali się, by na program odejść wyłożyć 60 mln zł. Gdyby nie były one dobrowolne, lecz grupowe, wówczas koszt odpraw wzrósłby do 90 mln zł. Warto przypomnieć, że z bonusu prywatyzacyjnego wysokości sześciu pensji we wrześniu pracownicy otrzymali cztery miesięczne wynagrodzenia, a na początku roku dostaną dwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pernod Ricard ostro tnie zatrudnienie w Wyborowej