Perowskity mają inwestora

Wynalazkiem Olgi Malinkiewicz interesują się naukowcy, japoński biznes i polskie siły zbrojne. Z inwestorem prace pójdą szybciej

Wicepremier, naukowiec, podpułkownik i japoński przedsiębiorca. Wszyscy ciasno usadzeni czekali wczoraj na uroczyste podpisanie umowy inwestycyjnej, dzięki której zeszłoroczne odkrycie młodej polskiej naukowiec zyska szanse na przeistoczenie się w globalny sukces biznesowy. Wynalazek Olgi Malinkiewicz, opierający się na wykorzystaniu perowskitów (specjalny minerał) do produkcji energii z wykorzystaniem promieni słonecznych, interesuje ich wszystkich.

Podpisanie umowy inwestycyjnej między Saule Technologies (start-up reprezentował prezes Piotr Krych, na zdjęciu z lewej) i Hideo Sawadą, japońskim przedsiębiorcą, odbyło się wczoraj w Ministerstwie Gospodarki. Wicepremier Janusz Piechociński wyraził nadzieję, że wynalazek Saule pomoże uniknąć takich kryzysów energetycznych, jak ten, z którym Polska zmagała się w sierpniu.
Zobacz więcej

WYNALAZEK NA KRYZYS:

Podpisanie umowy inwestycyjnej między Saule Technologies (start-up reprezentował prezes Piotr Krych, na zdjęciu z lewej) i Hideo Sawadą, japońskim przedsiębiorcą, odbyło się wczoraj w Ministerstwie Gospodarki. Wicepremier Janusz Piechociński wyraził nadzieję, że wynalazek Saule pomoże uniknąć takich kryzysów energetycznych, jak ten, z którym Polska zmagała się w sierpniu. SZYMON ŁASZEWSKI

Umowa dotyczy firmy Saule Technologies, czyli start-upu założonego przez Olgę Malinkiewicz oraz dwóch menedżerów — Piotra Krycha i Artura Kupczunasa. Dzięki umowie Saule pozyskał wczoraj inwestora, i to silnego — to japoński biznesmen Hideo Sawada. Ma udziały w kilkunastu firmach, głównie z sektora finansowego, turystyczno- -hotelarskiego i transportowego.

Ostatnio, w związku z liberalizacją rynku energii w Japonii, mocniej zaangażował się w energetykę. Buduje m.in. własną elektrownię zasilaną gazem LNG, a także terminal do odbioru LNG.

Oprócz Sawady, który zadeklarował wsparcie Saule kwotą nawet 20 mln zł, polski start-up ma też wsparcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które zapewni 25 mln zł dofinansowania. Fundusz ARP Ventures, należący do Agencji Rozwoju Przemysłu, zadeklarował z kolei wsparcie przy promocji tej technologii wśród polskich firm.

— Projekt Saule łączy w sobie realistyczne nadzieje z ogromnymi ambicjami. Oby takich było więcej — mówił wczoraj Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora NCBR.

— Technologie związane z odnawialnymi źródłami energii interesują dziś każdą armię na świecie. W sukcesie perowskitów widzimy możliwość zdefiniowania nowych zdolności sprzętu wojskowego — dodawał ppłk Rafał Miernik z Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Perowskity mają inwestora