Perspektywa spowolnienia i potencjał wzrostu gospodarki

  • Materiał partnera
opublikowano: 11-09-2019, 10:29

Ravininder Singh

Global Head of Multinationals w banku HSBC

Zajmuję się analizą światowych trendów. Obecnie wyraźnie rysuje się wzrost napięcia, szczególnie w relacjach między USA i Chinami. Brexit rodzi niepewność w Europie, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy wzrostu światowej gospodarki. W rzeczywistości w wielu krajach występują zakłócenia w handlu i spowolnienie gospodarcze, co powoduje, że firmy podejmują próbę reorganizowania łańcuchów dostaw. 

Te negatywne zjawiska otwierają jednak nowe możliwości dla takich krajów jak Polska, która jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek kontynentu i silnym centrum produkcyjnym. Motorem polskiego rozwoju są wysokie i stabilne wskaźniki konsumpcji. Jej strategiczną pozycję wzmacnia położenie w środku kontynentu i dostęp do prawie 500 mln konsumentów w całej Europie, co jest kolejnym istotnym czynnikiem wzrostu. 

W Europie naturalną tendencją jest prowadzenie handlu wewnątrzregionalnego, to znaczy, że poszczególne kraje ustanawiają silniejsze relacje gospodarcze z sąsiadami. Podobny trend można również zaobserwować na innych kontynentach, np. w Azji, gdzie poszczególne kraje wybierają sobie partnerów handlowych przede wszystkim wśród swoich sąsiadów. Polska ma silne powiązania gospodarcze z Niemcami, ale ze względu na stosunkowo dużą liczbę krajów sąsiadujących ma duży i wciąż niewykorzystany potencjał do dalszego rozwoju handlu z pozostałymi krajami ościennymi. Ogromną pomocą w tym zadaniu jest wykorzystanie potencjału nowych technologii. Zauważalny wzrost produkcji towarów o wyższej wartości oznacza, że jest to możliwe i - do pewnego stopnia - ta ekspansja ma miejsce. Umieszczenie globalnych centrów usług w Polsce jest również dobrym zwiastunem.

Dla Polski, oprócz wysokiego i stabilnego poziomu konsumpcji, to właśnie usługi mogą stać się tarczą, która uchroni gospodarkę przed nadchodzącym zza zachodniej granicy spowolnieniem koniunktury. Na całym świecie można obecnie zaobserwować tendencję ograniczania produkcji, co jest charakterystycznym objawem zwalniania wzrostu gospodarczego. W tym samym czasie wolno, ale systematycznie rośnie sektor usług. W efekcie zazębiania się obu tych trendów poziom zatrudnienia w gospodarce wciąż rośnie. W Europie wzmacnianie sektora usług łagodzi skutki stale pogarszających się wyników sektora produkcyjnego.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu