Perspektywa szybkiej podwyżki stóp w USA osłabiła giełdy w Europie

10-05-2004, 18:58

Europejskie giełdy rozpoczęły tydzień mocnymi spadkami. Podaż dominowała przez całą sesję. Tak zdecydowany atak niedźwiedzi wiąże się z obawami iż amerykański bank centralny nie będzie zwlekał tak długo jak oczekiwano z podwyżką stóp procentowych. Zwolenników realizacji zysków umocniły w przekonaniach wyraźne spadki krótko po rozpoczęciu notowań na Wall Street.

Tak dużych spadków nie notowano na europejskich rynkach od dawna. W ostatnich tygodniach indeksy zmieniały wartość o ułamek procenta. W poniedziałek najmniejsza zniżka głównego indeksu wśród 17 największych rynków regionu sięgała 2,2 proc. Niemiecki DAX tracił na zamknięciu 2,9 proc., francuski CAC 40 2,7 proc., a brytyjski FTSE 100 2,3 proc.

Inwestorzy obawiają się iż pod wpływem najnowszych danych makro, które wskazują na wyraźną poprawę koniunktury w USA, Fed zdecyduje o podwyższeniu stóp procentowych już w czerwcu. Jeszcze kilka tygodni temu najwięksi pesymiści twierdzili, że stanie się to we wrześniu.

Europejscy inwestorzy wykorzystali pogorszenie nastrojów na światowych giełdach do realizacji zysków. Wśród przecenionych w poniedziałek spółek znalazł się szwedzki Ericsson. Cena papierów producenta infrastruktury telekomunikacyjnej wzrosła już czterokrotnie od marca 2003 roku, kiedy nastąpiło odwrócenie kilkuletniego trendu spadkowego. Mocno potaniały akcje Allianza. Papiery największej europejskiej spółki ubezpieczeniowej były dobrą inwestycją dla kogoś, kto kupił je na początku kwietnia ubiegłego roku. Jeśli sprzedał je w poniedziałek, podwoił wartość swojej inwestycji.

Podwyżki stóp procentowych mogą wyhamować inwestycje. To zły znak m.in. dla producentów stali. Inwestorzy pozbywali się akcji m.in. koncernu Arcelor. Jednocześnie zignorowali jego doskonałe wyniki kwartalne. Staniały papiery największych spółek wydobywczych. Na giełdzie w Londynie inwestorzy pozbywali się akcji BHP Billiton, Anglo American i Xstraty.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Perspektywa szybkiej podwyżki stóp w USA osłabiła giełdy w Europie