Perspektywy dla Inflacji w Japonii nadal pozostają bardzo słabe

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-04-2021, 07:43

W marcu 2021 r. ceny konsumpcyjne w japońskiej gospodarce spadały ósmy miesiąc z rzędu. Prognozy zakładają ich dalszą obniżkę, co będzie wywierać poważna presję na tamtejszy bank centralny, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Liczona w skali roku inflacja CPI wyniosła w marcu -0,2 proc. a tempo spadku nieco zwolniło z poziomu -0,4 proc. jaki odnotowano w lutym. Węższy wskaźnik, który obejmuje ceny wyrobów ropopochodnych, ale nie ujmuje niestabilnych cen świeżej żywności, tzw. inflacja bazowa zgodnie z oczekiwaniami wyniosła -0,1 proc. W tym przypadku już znacznie wyraźniejsze było wyhamowanie dynamiki spadku po 0,4 proc. zniżce miesiąc wcześniej.

Eksperci podkreślają jednak, że za wyhamowaniem tendencji stało głównie odreagowanie cen benzyny, ponieważ nadzieje na silne ożywienie gospodarcze na świecie spowodowały wzrost cen ropy w ostatnich miesiącach.

Inflacja nadal rosła w marcu, głównie z powodu dalszego wzrostu inflacji energii. Jednak jej perspektywy nie wyglądają zbyt dobrze - powiedział Tom Learmouth, ekonomista z Capital Economics.

Mocno podkreślany jest wpływ obniżek cen w telekomunikacji. Chociaż rząd nie ujawnia, w jakim stopniu obniżki opłat za telefony komórkowe mogą wpłynąć na CPI, analitycy spodziewają się, że obniżą indeks bazowy nawet o 0,6 punktu procentowego.

Dlatego oczekuje się, że bank centralny obniży swoje prognozy inflacji, kiedy opublikuje nowe kwartalne prognozy w ramach przewidzianego na przyszły tydzień przeglądu stóp procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane