Perspektywy młodych rynków

MARK MOBIUS
17-10-2011, 00:00

PROGNOZY

MARK MOBIUS

prezes Templeton Emerging Markets Group

Rynki wschodzące nadal notują względnie wysoki wzrost gospodarczy i są w stanie częściowo niwelować niekorzystny wpływ wolniejszego tempa wzrostu rynków rozwiniętych. Dynamika handlu wewnętrznego na rynkach wschodzących także szybko rośnie, a zależność tych gospodarek od tradycyjnych docelowych rynków eksportu, takich jak USA czy Europa, stopniowo maleje od kilku lat.

Rynki rozwijające się są dziś w wyraźnie lepszej sytuacji niż gospodarki zachodnie, głównie dzięki zasobniejszym rezerwom i niższemu zadłużeniu. Tę tezę potwierdzają spready instrumentów CDS, które dla wielu rynków wschodzących są znacznie węższe niż w przypadku, na przykład, Portugalii, Grecji czy Irlandii. W naszej ocenie, problemy USA i Europy z zadłużeniem jeszcze bardziej uwydatniły solidną kondycję budżetową i mocne czynniki fundamentalne rynków wschodzących.

Kryzys zadłużenia budżetowego w strefie euro jest bez wątpienia poważnym problemem, który musi spotkać się z szybką i skuteczną reakcją władz europejskich. Wyciągnięcie Eurolandu z opresji wymaga poważnych cięć wydatków publicznych. Europejski kryzys ma negatywny wpływ na światowy wzrost gospodarczy i na sytuację nie tylko gospodarek regionalnych, ale także krajów w innych częściach świata.

Należy jednak zauważyć, że ten wpływ nie jest jednakowy we wszystkich krajach, dlatego należy analizować kondycję każdego rynku z osobna i dokonywać rozróżnienia pomiędzy gospodarkami o dobrej i złej kondycji. Jak dotąd, problemy gospodarek rozwiniętych ze zbyt wysokim długiem publicznym nie odbiły się znacząco na sytuacji ekonomicznej rynków wschodzących.

Jeżeli chodzi o naszą strategię inwestycyjną, cały czas utrzymujemy długi horyzont inwestycyjny i lokujemy nasz kapitał w akcjach spółek, które uważamy za niedoszacowane, oparte na solidnych fundamentach i stale rosnące. Nie zmieniamy naszych kluczowych tematów inwestycyjnych, którymi nadal są surowce i konsumpcja, jednak także w powiązanych z nimi sektorach stosujemy zasady należytej staranności i zdyscyplinowanej selekcji papierów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARK MOBIUS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Perspektywy młodych rynków