Perspektywy rynku akcji wciąż obiecujące

Mirosław Dziółko
opublikowano: 31-05-2010, 00:00

Ostatnio publikowane dane makro w większości przypadków potwierdzają wychodzenie gospodarek z ostatniej zapaści gospodarczej. Bacznie obserwowane przez inwestorów dane zza oceanu naprawdę napawają optymizmem. Dane o aktywności przedsiębiorców, nastrojach konsumentów, sprzedaży detalicznej czy dane z rynku pracy jednoznacznie wskazują, że gospodarka USA wyraźnie wchodzi w fazę ożywienia.

Publikowane wyniki finansowe I kw. spółek USA w 80 proc. przypadków pobiły prognozy analityków. Według agencji Bloomberg średni wskaźnik ceny akcji do prognozowanego zysku dla spółek z indeksu SP 500 znajduje się na poziomie 14 co oznacza poziom najniższy od dwudziestu lat.

Scenariuszem dla wiodącej na świecie gospodarki powinien być scenariusz optymistyczny. Dla rynków akcji oznacza to kontynuację trendu wzrostowego, choć należy pamiętać, że w trendzie wzrostowym, co pewien czas również dochodzi do spadków niekiedy znaczących.

Perspektywy polskiego rynku akcji w dalszym ciągu wyglądają obiecująco. W kwietniu opublikowane zostały dobre dane makro, dotyczące sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Wzrost sprzedaży detalicznej, jest pozytywnym sygnałem dla rynku gdyż odczyty z początku roku były poniżej oczekiwań i stawiały pod znakiem zapytania dynamikę polskiego ożywienia. Wskaźniki gospodarcze oraz raporty finansowe spółek jednoznacznie wskazują na powolną tym niemniej konsekwentną poprawę sytuacji gospodarczej.

Polska w oczach zagranicy jawi się jako stabilny kraj z relatywnie wysokim wzrostem gospodarczym. Z dużych IPO zaplanowanych na ten rok, pozostał tylko Tauron i po jego przeprowadzeniu zniknie ryzyko podaży akcji na rynku pierwotnym. Ryzyko to przez wielu analityków jeszcze parę miesięcy temu było wymieniane jako główny powód do znaczącej korekty. Wszystkie te czynniki powinny sprzyjać utrzymaniu trendu wzrostowego na GPW pod warunkiem uspokojenia sytuacji na rynkach międzynarodowych.

Mirosław Dziółko

zarządzający funduszami Millennium TFI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Dziółko

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy