Perspektywy się nie zmieniły

PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ X-Trade Brokers DM
03-11-2011, 00:00

RYNEK ZŁOTEGO

Ostatnie tygodnie na rynkach globalnych to prawdziwa karuzela. Wielu inwestorów zostało zaskoczonych najpierw bardzo silnymi zwyżkami, a teraz mocnym tąpnięciem. W takim otoczeniu rynki walut wschodzących — z reguły nerwowe — zachowały się najrozsądniej. Perspektywy złotego pozostają bez zmian.

Dwa kluczowe dla polskiej waluty rynki globalne, czyli EUR/USD, i rynek amerykańskich akcji, przechodziły ostatnio ze skrajności w skrajność. Od wieszczenia niekontrolowanego bankructwa Grecji po euforię opartą na nadziei, że kryzys zadłużenia jest za nami. W niewiele ponad 3 tygodnie oba rynki odrobiły prawie 80 proc. strat z sierpnia i września, przymykając oko na niedoskonałości porozumienia oraz pomijając fakt, że Europa wyraźnie zwalnia.

Reakcja na rynkach wschodzących była znacznie bardziej zachowawcza, co jeszcze w zeszłym tygodniu mogło sugerować, że nie mieliśmy do czynienia z masowym powrotem do ryzyka. Złoty czy peso odrobiły niespełna połowę wcześniejszych strat wobec dolara, węgierski forint wobec nieodpowiedzialnej polityki rządu zachowywał się jeszcze gorzej. Kolejny zwrot w greckiej historii sugeruje, że może nas czekać kolejnych kilka nerwowych tygodni, a to nie będzie sprzyjało umacnianiu walut z rynków wschodzących.

Jak udowodnił nam właśnie grecki rząd, zwrotów w polityce praktycznie nie sposób przewidzieć. Trudno też dziś ocenić skutki decyzji greckiego rządu, gdyż wiele zależeć będzie od reakcji jej sponsorów, m.in. od MFW, który teoretycznie może nie wypłacić swojej części szóstej transzy pomocy. Z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć dwie rzeczy. Po pierwsze — nie należy liczyć, że europejskie problemy odejdą na trwałe w zapomnienie. Po drugie — cały czas znajdujemy się w fazie postępującego spowolnienia w Europie. Oznacza to, że na najbliższe miesiące należy założyć utrzymanie się niedowartościowania złotego względem euro, a obecne kursy (nieco powyżej 4,40) można uznać za środek około 40-groszowego przedziału wahań. W tej materii ani super optymistyczny październik, ani greckie referendum niczego nie zmieniły.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ X-Trade Brokers DM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Perspektywy się nie zmieniły