Peruwiański rolnik pozwał niemiecki koncern za zmianę klimatu

opublikowano: 24-11-2016, 09:04

W czwartek w sądzie w niemieckim Essen odbędzie się rozprawa z powództwa peruwiańskiego rolnika, który oskarżył niemiecki koncern RWE o przyczynienie się do zmiany klimatu.

Saul Luciano Lliuya twierdzi, że z powodu ocieplenia klimatu doszło do stopienia lodowca w Andach, co spowodowało zagrożenia dla jego domu i gospodarstwa. Peruwiański rolnik przekonuje w pozwie, że RWE, jako jeden ze sprawców ocieplenia klimatu, powinien ponieść część kosztów zabezpieczenia jego rodzinnej miejscowości Huaraz przed szkodami spowodowanymi przez pobliskie jezioro, które może się przepełnić z powodu szybszego napływu wody z topiącego się śniegu i lodowca. 

RWE spodziewa się oddalenia pozwu. Niemiecka prawniczka, reprezentująca peruwiańskiego rolnika, uważa jednak, że może być inaczej. Wskazuje, że RWE jest największym emitentem dwutlenku węgla w Europie i jak wynika z raportu z 2013 roku, jest odpowiedzialny za 0,5 proc. całkowitej emisji od początku industrializacji. 

Szczegóły pozwu wskazują, że Luciano domaga się od RWE kwoty 17 tys. EUR w celu pokrycia kosztów ochrony przed zalaniem jego wspólnoty. Domaga się także 6,3 tys. EUR za jego własne koszty poniesione na działania zabezpieczające.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu